Ból w dolnej części pleców – Dlaczego bolą -plecy i jakie są sposoby na złagodzenie bólu. Kilka prostych sposobów na pozbycie się ich.

Bóle w dolnej części kręgosłupa mogą zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie. Są one uciążliwe i pogarszają sprawność zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Jest kilka głównych przyczyn, przez które ból w dolnej części pleców może być większy. Dowiedz się jak pokonać ból i wrócić do pełnej sprawności.

1. Naciągnięcie mięśni

Do naciągnięcia mięśni może dojść w sytuacjach, w których gwałtownie zmienimy swoją pozycję, np. Chcąc po coś sięgnąć energicznym ruchem. Możemy poczuć wówczas ból w dole pleców, który nam będzie towarzyszyć dłuższy czas.

2. Wypadający dysk – przepuklina kręgosłupa

Dysk jest wypełniony płynem. Ma on za zadanie zamortyzować kręgi, są one umiejscowione pomiędzy każdym kręgiem. Ich głównym zadaniem jest ochrona kręgów.

Czasami jednak dochodzi do wypadnięcia dysku. Przyczyną tego typu zdarzeń w dużej mierze jest podniesienie ciężaru. Skutki wypadnięcią dysku są uciążliwe i bardzo bolesne. Towarzyszyć temu może ból pleców szczególnie o poranku, a nawet wyczuwalny guz na kręgosłupie.

3. Chroniczne przeciążenie

Długotrwałe utrzymywanie stałej pozycji lub nadmierny wysiłek fizyczny mogą przyczyniać się do przewlekłego przeciążenia kręgosłupa, które objawia się długotrwałym bólem.
Nadmierny wysiłek, utrzymywanie jednej pozycji przez wiele godzin- to główne przyczyny przeciążenia kręgosłupa.

Powtarzalne ruchy, obciążenie jednej strony kręgosłupa, stałe noszenie ciężarów w zły sposób, itd. Są to główne powody, które skutkują powstaniem stanu zapalnego, a także mogą prowadzić do ograniczenia sprawności fizycznej. Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować objawów- nawet tych niewielkich.

Jak temu zaradzić?

Wystarczy zadbać o swój kręgosłup dzięki sprawdzonym metodom, a także istotną rzeczą jest wprowadzenie ruchu do swojego życia. Główne sposoby na złagodzenie bólu, to:

  • regularne masaże,
  • pływanie lub joga,
  • stosowanie specjalistycznych plastrów i taśm,
  • utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

4. Choroby zwyrodnieniowe stawów

Wraz z wiekiem, zarówno kości, jak i wszelkiego rodzaju chrząstki, stawy, dyski i inne elementy kręgosłupa ulegają degeneracji. Tkanki tracą na elastyczności, co prowadzi do osteoartozy- zwyrodnienia stawów.

Jak temu zaradzić?

  • Dbaj o aktywność fizyczną. Jej brak osłabia dyski, a także prowadzi do sztywnienia stawów. Aktywnością fizyczną nie jest tylko sport, ale może być nią: wyjście na spacer, rozciąganie się, itd.
  • Zadbaj o dietę! Dobieraj produkty, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3- najlepiej spożywać posiłki z kwasami tłuszczowymi w porze kolacji,
  • Ruch po przebudzeniu- jest on nie tylko zapalnikiem, który pobudza ciało na cały dzień, ale także pomoże Ci utrzymać prawidłową formę fizyczną kręgosłupa.
  • Za doradztwem lekarza lub farmaceuty zadbaj o witaminę D oraz magnez- one w dużej mierze przyczyniają się do prawidłowej kondycji stawów.

Zadbaj o soje nawyki. Prawidłowa dieta, a także ruch poprawią jakość Twojego kręgosłupa.

error: Treść zabezpieczona !!