Tarczycę wyleczysz nie tylko lekami. Nowe pomysły na leczenie. Lekarze zaskoczeni skutecznością

Choroby tarczycy są to schorzenia, które wypływają nie tylko na pogorszenie stanu fizycznego, ale także nasze zdrowia psychicznego.

Tarczyca jest bowiem odpowiedzialna zarówno za prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego, rozrodczego, sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Nieprawidłowe działanie tego organu powoduje poważne problemy zdrowotne.

Tarczyca a reszta ciała

Tarczyca pozostaje powiem w układzie z pozostałymi gruczołami, wpływając na zachodzące w naszym organizmie procesy biochemiczne.

Jeśli zatem gospodarka hormonalna tarczycy jest zaburzona, pozostałe części systemu również nie działają tak, jak powinny. Z tego powodu diagnoza większości nieprawidłowości związanych ze zdrowiem powinna opierać się na badaniu hormonów tarczycy.

Hormony tarczycy

Dwa podstawowe hormony tarczycy T3 oraz T4 zawierają w swoim składzie tyrozynę oraz jod. Pierwszy z nich jest aktywny, drugi zaś nie, dopiero z czasem przekształca się w T4. Większość składu tarczycy, czyli około 90%, to właśnie hormony T4.

Trzeci poziom o nazwie kalcytonina jest z kolei odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Dodatkowo reguluje metabolizm komórek oraz przyspiesza regenerację tkanki kostnej. Dzięki oznaczeniu tego stężenia we krwi można wykryć raka tarczycy, ale także płuc, prostaty czy piersi.

Żółtko jajka a tarczyca

Aby zadbać o zdrowie tarczycy należy przede wszystkim zadbać o właściwą dietę. Tak jak każdy organ w naszym ciele, tak też tarczyca będzie funkcjonować optymalnie przy zachowaniu odpowiedniej diety.

Żółtko jajka ze względu na swój skład jest wyjątkowo korzystne dla tarczycy. W swoim składzie zawiera bowiem:

Aminokwasy: te związki są przyswajane z pokarmów zawierających białko. Jednym z najważniejszych z nich jest tyrozyna, która eliminuje lęk i pomaga w walce ze stresem.

Jod: według WHO niedobór jodu jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń rozwoju mózgu u najmłodszych. Aby gruczoł tarczycy mógł wytwarzać wystarczającą ilość hormonów przez całe życie, do ich produkcji potrzebuje odpowiedniej ilości jodu. Dużą jego ilość zawiera właśnie żółtko jajka.

Selen: enzymy zawarte w selenie mogą zarówno aktywować hormon T4 do aktywnego składnika T3, a także w razie potrzeby go dezaktywować. Z tego względu selen w naszej diecie jest niezwykle potrzebny, aby bezpośrednio regulować gospodarkę tarczycy.

error: Treść zabezpieczona !!