Nie wierzysz w domowe sposoby – Herbata z mniszka lekarskiego to naturalna alternatywa dla kosmetyków, która naprawdę działa.

Symbol wiosennej ożywczości, mniszek lekarski, którego czas w dzisiejszych dniach nadchodzi, zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoje zaangażowanie w produkcję miodu czy dekorację wianków.

Ta roślina, ubarwiająca świat swoim żółtym kolorytem, posiada bowiem cenne właściwości, które mogą wesprzeć Was w zupełnie innych dziedzinach.

Nie tylko symbol wiosny, ale również sprzymierzeniec w walce z nadmiernymi kilogramami, problemami skórnymi czy trawiennymi – mniszek lekarski przynosi ulgę. Tworzenie z niego herbaty jest prostym sposobem, by cieszyć się tymi korzyściami.

A jakie cuda zdziałać może herbata z mniszka lekarskiego? Otóż:

W zakresie wewnętrznego stosowania:

  • Herbata ta zapoczątkuje i pobudzi metabolizm.
  • Okaże się być nieocenionym wsparciem w procesie odchudzania i detoksykacji ciała.
  • Znajdzie zastosowanie przy zgadze oraz różnorodnych problemach z żołądkiem, jelitami i nerkami.
  • Korzystnie wpłynie na zdrowie wątroby.

Jeżeli chodzi o zewnętrzne wykorzystanie, herbata ta przyniesie ulgę przy:

  • Trądziku,
  • Zmniejszeniu plam pigmentacyjnych,
  • Łagodzeniu podrażnień skóry, egzem, wysypek,
  • Żylakach.

Skład liści mniszka lekarskiego:

Bogactwo liści mniszka lekarskiego to nie tylko witaminy C, z grupy B, prowitamina A, ale i minerały takie jak potas, sód, glin, miedź, żelazo, wapń, krzem, siarka, fosfor. Są one też źródłem saponin, gorczycy, chlorofilu oraz inuliny, której jesienią jest nawet 40%, a wiosną około 2%.

Dla zdrowia i pięknej skóry – herbata liściasta:

Przygotowanie tej herbaty to nic skomplikowanego: wystarczy użyć od 4 do 10 g suszonych liści mniszka oraz 150 ml wody. Wszystko gotujemy przez 10 minut, a po ostudzeniu, napój gotowy jest do spożycia w ilości 1 szklanki, trzykrotnie dziennie. Może także służyć jako balsam na skórę. W przypadku potrzeby intensywniejszego działania, silniejszy wywar jest idealny w zwalczaniu egzem, trądziku czy żylaków.

Herbatka mniszkowa – sojusznik odchudzania:

Substancje w mniszku skutecznie wspomagają szybszą przemianę materii i są niezawodne w eliminowaniu tłuszczu. Pomagają w jego rozkładzie i usprawniają przetwarzanie przez organizm. Z tego powodu dietetycy często rekomendują go jako niekwestionowaną królową wiosennych diet.

Na odchudzanie i detoksykację – herbata:

1 łyżeczkę korzenia (świeżego bądź suszonego) zalewamy 300 ml wody i pozostawiamy na noc, co najmniej 8 godzin w temperaturze pokojowej. Następnego dnia wystarczy zagotować, przecedzić i poczekać aż napar lekko przestygnie. Spożywać go należy umiarkowanie, kilka łyków przed śniadaniem (optymalnie 3) i 3 łyki po posiłku, 20 minut później. Godne polecenia są również herbaty z suszonych liści mniszka.

Wzbogacić smak możesz cynamonem czy oregano, a taki wywar pić w trakcie dnia. Oprócz wspomagania odchudzania, mniszek pozytywnie wpływa na kondycję przewodu pokarmowego, neutralizuje kwaśność żołądka i oczyszcza organizm, przynosząc korzyści dla wątroby i nerek.

error: Treść zabezpieczona !!