Jak upiec idealny wysoki biszkopt bez sody i proszku do pieczenia. Teraz każdemu wyjdzie!

Każdy, kto podejmie się przygotowania ciasta biszkoptowego, jest pełen wątpliwości: czy okaże się ono miękkie, puszyste i dobrze upieczone. Nawet przy idealnych proporcjach ciasto może zmienić się w wulkan – pęknie, napuchnie i nierównomiernie uniesie się.

Krzywizna nie wpłynie na smak, ale dalsza dekoracja czy wykorzystane biszkoptu na tort staje się problematyczna. Zdradzimy Ci kilka sekretów jak upiec idealny i kształtny biszkopt!

Pierwszą ważną rzeczą jest uniwersalny przepis na ciasto!

Składniki:

  • 210 g cukru
  • 130 g mąki pszennej
  • 6 jajek
  • 2 g wanilii

Oddziel żółtka od białek i wymieszaj żółtka ze 100 g cukru i wanilią, a następnie dokładnie ubij masę trzepaczką – powinna zwiększyć objętość i zmienić kolor na biały .

Ubij białka w suchej, czystej misce, stopniowo zwiększając prędkość miksera. Gdy białka zaczną gęstnieć, dodaj pozostały cukier i kontynuuj ubijanie, aż piana będzie sztywna.

Dodaj 1/3 białek do żółtek i wymieszaj szpatułką. Następnie ostrożnie przesiej mąkę (najlepiej 2-3 razy) i dodaj do żółtek i białek. Delikatnie wymieszaj ciasto, dodaj pozostałe białka i wszystko ponownie wymieszaj. Ciasto jest gotowe!

Sekret nr 1: temperatura pieczenia

Nie wkładaj biszkoptu do nagrzanego piekarnika. Ten błąd jest bardzo łatwy do popełnienia i właśnie z powodu nierównomiernego nagrzewania biszkopt nie będzie miał równego kształtu.

Optymalna temperatura pieczenia wynosi 170-180 stopni przez około 40-60 minut, w zależności od piekarnika. Jeśli skorzystasz z naszej drugiej wskazówki, czas pieczenia wydłuży się o 5-10 minut.

Sekret nr 2: folia

Najlepsze ciasto okaże się, gdy będzie w całości równomiernie upieczone. Można to osiągnąć tylko przez umieszczenie biszkoptu w zimnym piekarniku i przykrycie go perforowaną folią. Jeśli masz zwykłą folię to, za pomocą igły możesz łatwo zmienić ją w perforowaną.

Tak więc wlej ciasto do formy i przykryj je folią na górze, w razie potrzeby wykonaj otwory i zapiekaj.

Sekret 3: Cierpliwość

Dla wielu nie jest to tajemnicą, ale warto to powtórzyć: w żadnym wypadku nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia i nie wyciągaj od razu biszkoptu!

To zepsuje każde ciasto! Gdy ciasto będzie gotowe, otwórz piekarnik i pozostaw je jeszcze w nim na 10 minut. Następnie wyjmij z piekarnika, odczekaj kolejne 10 minut, a dopiero potem wyciągnij je z formy.

error: Treść zabezpieczona !!