Ból pleców. Wypróbuj to 1-minutowe ćwiczenie – najszybsza ulga, jaką możesz uzyskać.

Nawet młodzi ludzie coraz częściej borykają się z problemami kręgosłupa, co nie jest niczym niezwykłym w dzisiejszych czasach.

Problem ten często wynika ze stylu życia, który obejmuje siedzącą pracę, brak aktywności fizycznej i nieodpowiednią postawę. Aby zapobiegać bólowi pleców, warto zastanowić się nad tym, zanim pojawią się pierwsze symptomy. Gdy ból już występuje, istotne jest poznanie prostych ćwiczeń, które nie tylko złagodzą dyskomfort, ale również wzmocnią mięśnie wspierające kręgosłup.

Stworzona przez fizjoterapeutę lista ćwiczeń trwających po 1 minucie może pomóc rozciągnąć wszystkie mięśnie pleców i zapobiec bólowi. Ćwiczenia te można wykonywać na dowolnej płaskiej i twardej powierzchni, najlepiej codziennie, zarówno rano, w ciągu dnia, jak i wieczorem.

Ćwiczenia na wzmocnienie i rozciągnięcie kręgosłupa:

Metoda 1: Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach, rozłóż ręce i powoli obróć głowę w prawo, oprzyj ugięte nogi na ziemi po przeciwnej stronie. Barki powinny być nieruchome i dotykać podłoża. Pozostań tak przez minutę i powtórz na drugą stronę.

Metoda 2: Połóż się, wyprostuj jedną nogę, zegnij drugą i przekręć ją przez wyprostowaną nogę. Obróć głowę w przeciwnym kierunku. Powtórz to 10 razy na każdą stronę.

Metoda 3: Leżąc, podnieś nogi i zegnij je na przemian w kolanach, obracając głowę w przeciwną stronę.

Wzmocnienie odcinka piersiowego kręgosłupa:

Metoda 1: Uklęknij, połóż ręce na podłodze i wykonaj koci grzbiet, pozostając w tej pozycji przez 15-30 sekund. Następnie zegnij plecy w stronę podłogi.

Metoda 2: Wyprostuj jednocześnie jedną rękę i przeciwną nogę z pozycji podstawowej. Powtórz to 10 razy na każdą stronę.

Wzmocnienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa:

Metoda 1: Leżąc na plecach, podczas wydechu unieś ramiona i klatkę piersiową. Powtórz 10 razy.

Metoda 2: Leżąc, unieś nogi i na przemian zginaj je w kolanach, imitując jazdę na rowerze. Powtórz 10 razy na każdą nogę.

Pamiętaj, że zdrowy kręgosłup to klucz do dobrego samopoczucia, więc warto poświęcić czas na te ćwiczenia.

error: Treść zabezpieczona !!