Rak płuc daje wczesne objawy, których nie należy bagatelizować. Wcześnie wykryty daje szansę na wyleczenie

Rak płuc – choroba cywilizacyjna

Palenie tytoniu zarówno aktywne jak i bierne, charakter pracy, w której jesteśmy narażeni na kontakt z toksycznymi substancjami, oraz wiele innych czynników sprzyja rozwojowi wielu nowotworów, a szczególnie raka płuc.

Rak płuc i jego wczesne objawy

Obserwujmy nasz organizm. Wiele symptomów nowotworowych pojawia się dopiero, gdy guz zaczyna uciskać na tkanki i tu zaczyna się robić groźnie.

Rak płuc to nowotwór umiejscowiony w klatce piersiowej. Z tego właśnie powodu symptomy są często mylone ze zwykłym przeziębieniem, ponieważ i tutaj pojawia się ból w klatce piersiowej, uporczywy kaszel, trudności w przełykaniu i chrypka.

Aczkolwiek nie należy tych symptomów bagatelizować, ponieważ na takim etapie wykrycie guza daje szansę na całkowite wyleczenie.

Kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny

Czasem występuje odkrztuszanie wydzieliny z krwią i chrypką. Chrypka, która nie mija po dwóch tygodniach, musi być skonsultowana z lekarzem, natomiast plwociny z krwią są oczywistym objawem wymagającym pilnego kontaktu z placówką medyczną.

Duszności, świszczący oddech

Duszności pojawiają się na skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz rozedmy. Świszczący oddech pojawia się, gdy dojdzie do zwężenia oskrzeli lub tchawicy, gdy guz uciska na płuco. Nie bagatelizuj więc świszczącego dźwięku podczas oddychania i duszności.

Uczucie zmęczenia i utrata wagi

Uczucie ciągłego zmęczenia, znużenia, nagła utrata masy ciała bez diety i zmiany nawyków żywieniowych. Tu powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Pozostałe objawy, które powinny nas zaniepokoić

Do wykonania morfologii i prześwietlenia płuc powinny nas skłonić symptomy takie jak ciągłe infekcje spowodowane spadkiem odporności naszego organizmu; ból kości i osłabienie mięśni.

Symptomem jest też opuchnięta twarz i węzły chłonne oraz wysoki poziom wapnia, objawiający się właśnie osłabieniem, zmęczeniem, problemami ze strony układu pokarmowego i moczowego.

error: Treść zabezpieczona !!