Liście malin posiadają zaskakujące działanie zdrowotne, o których łatwo zapomnieć, kiedy leki i suplementy diety mamy na wyciągnięcie ręki. Przepis.

Zerwij liście maliny w czerwcu, a poczujesz najlepszą ich moc. To idealna pomoc dla każdej kobiety!

Nasi przodkowie wiedzieli, że liście maliny są równie zdrowe jak ich owoc. Są naturalnym lekarstwem na różne przypadłości, szczególnie te kobiece. Żyjemy w czasach, których pęd życia sprawia, że wolimy mieć wszystko gotowe i często zapominamy jak wiele składników naturalnych może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Ten artykuł ma Ci przypomnieć jak wyjątkowe są zielone liście maliny. Najlepsze właściwości uzyskuje się po zbiorach majowych i w okresie kwitnienia malin, ale nadają się również do zbioru jesienią.

Liście maliny sprzymierzeńcem kobiet

Liście malin są pełne różnych witamin i składników odżywczych. Są bogate w witaminę B12 i kwasy organiczne, które dodają organizmowi witalności.

Dawniej nasi przodkowie często je wykorzystywali m.in. do leczenia stanów zapalnych w jamie ustnej, do łagodzenia skurczy menstruacyjnych, podczas ciąży, przy bólach zębów, a nawet przy problemach skórnych. Liść maliny jest również skuteczny na biegunkę i bóle brzucha.

Działa podobnie jak żurawina podczas stanów zapalnych dróg moczowych. Sprawia, że bakterie wypłukiwane są z dróg moczowych, a dodatkowo przeciwdziałają ich nawrotom.

Liście maliny to wspaniałe naturalne lekarstwo, które pomaga przy bolesnych skurczach podczas miesiączki. Stymulują mięśnie macicy i są polecane do picia przy końcówce ciąży, by macica dobrze przygotował się do porodu.

Wywar z liści malin dodany do kąpieli sprawi, że skóra nabierze młodzieńczego wyglądu. Liście maliny można również stosować przy dolegliwościach z żylakami. Dodatkowo mają działanie przeciwzapalne, łagodzące ból i antyseptyczne. Nadają się do okładania bolesnych miejsc. Wystarczy przygotować wywar z liści i zrobić okłady.

Z liści herbaty można zrobić również herbatę. Wystarczy zerwać liści, wysuszyć je i zmiażdżyć. Taka herbata nie dość, że ma właściwości zdrowotne, to jeszcze pięknie pachnie. Apteczne witaminy zastąpione naturą będą świetnym wyborem. Liście maliny bogate są w żelazo, witaminę A, B, C, a także E.

Nalewka z liści malin

Z liści malin możesz przygotować również nalewkę, która pomoże przy bólach menstruacyjnych, żylakach bólach żołądkowych czy biegunkach. Wystarczy stosować ją trzy razy dziennie po 3 ml. Warto też nakładać ją na obszary dotknięte problemami trądzik, żylaki, egzemę. To również doskonały dodatek do kąpiel. Do produkcji nalewki wystarczą świeże liście malin zalane alkoholem.

Umyj i pokrój liście na mniejsze kawałki. Włóż je do butelki i zalej brandy do takiego poziomu by alkoholu było o 1 cm więcej niż liści. Zamknij butelkę i odstaw ba 14 dni do ciemnego miejsca. Co jakiś czas przemieszaj. Po dwóch tygodniach nalewkę odcedź i przechowuj w ciemnym pomieszczeniu.

Ważne! Picie herbaty z liści malin jest zalecane tylko w wysokiej ciąży, nie można jej pić przed ukończeniem 34 tygodnia ciąży – może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród. Pomaga w przygotowaniu macicy do porodu, ale trzeba pamiętać, że można ją stosować dopiero w okresie przygotowania do porodu.

error: Treść zabezpieczona !!