Jestem zaskoczona skutecznością: Indyjski sposób na leczenie bólów głowy, stawów, stresu i lęków.

Indyjski sposób na leczenie bólów głowy, stawów, stresu i lęków

Każdy z nas wie co to jest fizyczny i psychiczny ból, i próbował sobie z nim poradzić. Czy istnieją jakieś inne sposoby poza farmakologicznymi środkami przeciwbólowymi?

Niektórzy z nas stosują również środki medycyny naturalnej. Jeszcze innymi sposobem na bóle są ćwiczenia np. joga. Indyjskie ćwiczenia fizyczne i oddechowe to świetny sposób na wiele dolegliwości.

Medycyna zachodnia już dawno temu potwierdziła, że joga wpływa na nasz układ nerwowy i pomaga zrelaksować się.

Nie chodzi tutaj jednak o ćwiczenia fizyczne i skomplikowane skręty ciała z czym najczęściej kojarzymy jogę, ale o oddech, medytację oraz gesty dłońmi, dzięki którym zwiększymy świadomość naszego organizmu.

Mudry to metoda pochodząca z Indii, a znana jest z tego, że pobudza pozostałe części ciała oraz umysł. Pomaga także w łagodzeniu bólów i walce z dolegliwościami. Indyjska filozofia Ajurwedy zakłada, że istnieje 5 żywiołów: ogień, powietrze, ziemia, woda oraz przestrzeń.

Aby cieszyć się doskonałym zdrowiem trzeba zachować równowagę tych żywiołów w organizmie. Według założeń mudry każdy palec odpowiada jednemu z tych elementów. Jeżeli będziemy stosować ćwiczenia palców regularnie to będzie to miało pozytywny wpływ na nasze ciało.

Oto lista kilka najpopularniejszych mudr, które wspomogą wasz organizm w walce z dolegliwościami. Można je wykonywać, kiedy tylko mamy czas. 

1) Gyuan Mudra – gest wiedzy

To mudra, która poprawia gruczoły w przysadce mózgowej. Polecana jest w problemach z koncentracją, pamięcią, bezsennością, a także przy depresji i niepokoju.

Mudra Gyuan pomaga także pozbyć się lenistwa. Aby ją wykonać należy połączyć opuszkę palca wskazującego oraz czubek kciuka. Pozostałe trzy palce trzeba wyprostować. Jeżeli nie jest to dla nas zbyt komfortowe to możemy je lekko zgiąć.

2) Vayu Mudra – mudra powietrza

Ta mudra to dobry pomysł, kiedy w naszym życiu panuje stres i niepokój. Dzięki niej pozbędziemy się także powietrza z żołądka. Pozytywnie wpłynie w dolegliwościach chorób przewlekłych jak zapalenia stawów, choroba Parkinsona czy problemy z kręgosłupem.

Aby wykonać to ćwiczenie prawidłowo należy zgiąć palec wskazujący i opuszkiem dotknąć podstawy kciuka w taki sposób, aby poczuć nacisk. Pozostałe palce powinny zostać wyprostowane i rozciągnięte tak jak to możliwe.

3) Shunya Mudra – gest pustki

To mudra, która jest wskazana dla osób z problemami słuchowymi np. kiedy dokucza im szum i dzwonienie w uszach. Pomaga również przy bólach uszu.

Praktykę należy zakończyć wtedy, kiedy osiągniemy pożądane efekty. Aby wykonać to ćwiczenie należy dotknąć środkowym palcem podstawy kciuka i mocno przyciskać. Pozostałe palce wyprostowujemy.

4) Prana Mudra – mudra życia

Jeżeli czujesz, że bolą Cię mięśnie i odczuwasz zmęczenie lub senność to ten gest doda ci energii i zrównoważy ją w twoim ciele. Mudra ta pomaga także w chorobach oczu.

Żeby ją wykonać należy połączyć opuszkami serdeczny i mały palec z kciukiem. Palce wskazujące i środkowe prostujemy.

5) Varun Mudra – gest wody

Mudra ta pozwoli zmniejszyć ból w twoich stawach, które powstają np. przez zapalenie. Ćwiczenia te korzystnie wpływają również na skórę.

Mudrę wody wykonujmy łącząc opuszek małego palca oraz kciuka. Pozostałe palce dłoni prostujemy.

6) Jal Shaamak Mudra- mudra wody

Ta mudra pozwala zredukować poziom wody w naszym ciele. Jest szczególnie dobra dla osób, którym bez powodu łzawią oczy, albo mają problemy z nadmierną potliwością bądź katarem.

Aby wykonać ten gest używamy obu dłoni. Kciuk umieszczamy na małym palcu dłoni i przyciskamy go delikatnie.

Zgodnie z naukami indyjskiej medycyny mały palec to woda i w ten sposób jest tłumiony przez nacisk ognia za który odpowiada kciuk.

error: Treść zabezpieczona !!