Najsilniejszy z naturalnych antybiotyków na wyciągnięcie ręki – Jest silniejszy niż czosnek i imbir.

Szukając lekarstw swoje kroki zazwyczaj kierujemy prosto do apteki, zupełnie zapominając, że naturalne antybiotyki możemy przecież znaleźć w swoich ogrodach – nawet tych małych, parapetowych.

Bo niewiele osób wie, że doskonałym lekarstwem okazuje się na przykład… nasturcja, którą wielu z nas zapewne ma w swoich domach czy mieszkaniach. Kwiat przez wiele osób uznawany jest za o wiele skuteczniejszy od uwielbianego przez wielu, w kwestiach leczniczych, czosnku.

Nasturcja, inaczej nazywana także kapucynem, okazuje się być niezwykle pomocna w leczeniu najróżniejszych przypadłości. Doskonale sprawdzi się chociażby przy przeziębieniu, grypie, a nawet zwykłym bólu gardła. To nie wszystko. Kwiat pomaga eliminować wrzody żołądka, jak również leczy choroby urologiczne.

Nasturcja zadba także o nasze włosy i paznokcie, wyreguluje miesiączkę czy pomoże radzić sobie z wypadającymi włosami. Co dla wielu osób może być szalenie ważne, nasturcja nie wymaga żadnego przetwarzania. Jej kwiat, liście, łodyga, a nawet bulwa czy nasiona są całkowicie jadalne.

Kiedy sadzić nasturcje?

Doskonałym momentem jest lato. Niezależnie od tego czy chcemy posadzić je na zewnątrz, czy w środku, trzeba wybrać odpowiednio nasłonecznione miejsce. Ale jednocześnie należy pamiętać o tym, żeby słońce nie świeciło bezpośrednio na roślinę. Miejsce wybierzmy po zastanowieniu – kapucyn bardzo źle znosi bowiem przesadzanie. Zwłaszcza na początku trzeba również zwrócić uwagę na to, żeby gleba była luźna i wilgotna.

Wspaniałe, lecznicze krople

Wspominaliśmy wcześniej, że nasturcję można jeść bez jakiegokolwiek przetwarzania. Ale to wcale nie oznacza, że nie można przyrządzić z niej jakiegoś eliksiru. A jednym z lepszych pomysłów wydają się być krople lecznicze.

Potrzebne będą:

  • kwiaty, liście i łodyga nasturcji
  • wódka
  • ciemna butelka

Do butelki wsadzamy kwiat i zalewamy do alkoholem w proporcjach 4:1. Butelką wstrząsamy i odstawiamy na trzy tygodnie. Roztwór warto od czasu do czasu wymieszać poprzez wstrząśnięcie butelką. Po 21 dniach miksturę odcedzamy i przelewamy ją do butelki. Ważne – trzeba trzymać ją w zaciemnionym miejscu.

Kiedy stosować? Doskonałym momentem będzie okres, w którym warto zadbać o zwiększenie odporności. Wtedy przez miesiąc, trzy razy dziennie zażywamy po dwadzieścia kropli. Oprócz tego zawsze sięgajmy po niego, kiedy coś zaczyna nam doskwierać.

Nie tylko krople, ale także sok

Liście kapucynki możemy również wymieszać z wodą, w proporcjach 1:4. Łyżkę takiego roztworu należy zażywać codziennie. Warto jednak nie przygotowywać go w większych ilościach. Żeby zachował swoje właściwości lecznicze dobrze jest codziennie zadbać o świeżą dawkę.

Zwłaszcza, że stosować można go nie tylko doustnie. Posłuży również za doskonały balsam do włosów – wspomoże ich wzrost i zadba o zdrowie skóry.

error: Treść zabezpieczona !!