Istnieje aż 9 objawów, które świadczą o możliwym raku piersi. Nie bagatelizuj ich.

Rak piersi to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów.

W Polsce niestety z roku na rok zwiększa się zarówno zachorowalność, jak i umieralność na raka piersi u kobiet – w ciągu roku wykrywa się u nas  około 18-19 tys. zachorowań, co roku z tego powodu umiera ponad 6000 kobiet. Liczby te mogłyby być mniejsze.

Nowotwory piersi można skutecznie leczyć.

Powodzenie terapii zależy w największym stopniu od stadium, w którym wykryta zostanie choroba. Dlatego tak duże znaczenie ma samobadanie piersi przez kobiety.

Warto wykonywać je regularnie. Koniecznie tez poznać trzeba niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że z piersiami dzieje się coś odbiegającego od normy. Wykrycie u siebie któregoś z tych objawów powinno stanowić impuls do wizyty kontrolnej u lekarza.

Zauważalne guzki w piersi

Jeśli podczas samobadania piersi, które najlepiej jest przeprowadzać w pozycji stojącej przed lustrem, dostrzeżesz lub wyczujesz jakieś wyraźne zgrubienia, guzki czy grudki w tkance piersi, powinnaś zgłosić się doi lekarza.

Może się oczywiście okazać, że to nic groźnego, jednak sygnału takiego nie wolno bagatelizować. Podobnie czujność twoją powinna wzbudzić nierówna skora, miejscowo napięta, naciągnięta, pomarszczona lub zaczerwieniona.

Zagłębienia w skórze

Taką samą czujność jak guzki wzbudzić powinny dziwne zagłębienia, dołki w skórze piersi. Zmianom tym towarzyszyć może uczucie podrażnienia, lekki ból, świąd lub uczucie kłucia.

Zmiany takie bywają często bagatelizowane, bo przecież nie ma żadnego wyczuwalnego guza – ale powinnaś być na nie wyczulona! Zapadnięta skora piersi również stanowi niepokojący sygnał.

Powiększenie gruczołów piersiowych i obrzęki

Alarmującym objawem powinny być dla nas wszelkie obrzęki w obrębie tkanki piersi lub węzłów chłonnych pod pachami. Mogą one sygnalizować jakąś niegroźną infekcję, jednak często, szczególnie w przypadku braku innych objawów choroby, wskazują na rozwój choroby nowotworowej.

Podobnym sygnałem może być wyraźny obrzęk jednej z piersi. Wiadomo, że piersi rzadko są całkowicie symetryczne, jeśli jednak sytuacja ulega zmianie, a dysproporcja w wielkości powiększa się, koniecznie trzeba zgłosić ten problem lekarzowi.

Wyciek płynu z brodawek sutkowych

Jeśli kobieta nie jest w ciąży ani w okresie laktacji, wyciek z gruczołów piersiowych jest sygnałem niepokojącym. Może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych albo o problemie samego gruczołu piersiowego. Problemem tym może być rozwój komórek nowotworowych, dlatego sytuacja taka wymaga sprawdzenia przez lekarza.

Zmiana pigmentacji otoczki brodawki sutkowej

Zmiany pigmentacji otoczek brodawek są również charakterystyczne dla okresów zmian hormonalnych. Jeśli sytuacja ma miejsce w ciąży, w okresie laktacji, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak zauważysz przebarwienia, szczególnie w przypadku jednej piersi, a nie jesteś w ciąży – powinnaś zapytać o to lekarza.

Zmiana wyglądu brodawek

Każda zmiana w dotychczasowym wyglądzie brodawek sutkowych stanowi powód do niepokoju i wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli brodawka wydaje się być spuchnięta, zapada się do wewnątrz albo odczuwasz w niej ból czy mrowienie, koniecznie zgłoś się na badania.

Do innych sygnałów, które powinny skłonić cię do wizyty w gabinecie lekarskim należy zaczerwienie skóry piersi lub obszary skóry przypominające skórkę pomarańczową. Cellulit rzadko naturalnie pojawia się na piersiach – więc jeśli go tam zauważysz, może być w rzeczywistości symptomem czegoś poważniejszego. Warto to sprawdzić.

I trzeba pamiętać,  że samobadanie, wykonywane regularnie, daje największą szansę na szybkie wykrycie ewentualnych zmian, umożliwiające podjęcie skutecznego leczenia.

error: Treść zabezpieczona !!