Domowe ogórki – wyhoduj je na własnym parapecie. O wiele lepsze od tych ze sklepów

Sklepowe ogórki nie dorastają do pięt tym domowym. Nie ma nic lepszego niż świeżutki, tyle co zerwany, zieleniutki ogórek z własnej grządki. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na własny ogródek.

Ostatnimi czasy niezwykle popularne stało się hodowanie warzyw na własnym parapecie. Jak to możliwe?

Bardzo prosto, odpowiednio przygotowany pojemnik z podłożem może stać się mini wersją ogrodu w naszym mieszkaniu lub na balkonie. Przy prawidłowej pielęgnacji możemy zbierać plony przez calutki rok. Przedstawiamy dzisiaj ciekawy sposób na domową uprawę ogórków na wodzie.

Nie wymaga on nawet podlewania roślin. W celu założenia własnej, miniaturowej, ogórkowej grządki będziemy potrzebować dwóch wiaderek. Jednego dużego, około dwudziestu litrów i drugiego mniejszego, w granicach pięciu.

W ściankach małego wiaderka nawierć 3-4 otwory w równych odstępach i włóż je do dużego. W pokrywce dużego od średniej wielkości wiaderka nawierć 10-15 dziur wiertłem nr 10. Średnicka pokrywki powinna być na tyle duża, by stabilnie opierała się na małym wiaderku wewnątrz.

Poniżej poziomu pokrywki, w duży wiadrze, nawierć pojedynczy, spory otwór. Jego wielkość powinna być na tyle duża, byśmy mogli w nim zmieścić szyjkę standardowej konewki.

Weź teraz półlitrową butelkę po napoju, odetnij dno i zgnieć szyjkę tak, jak zaprezentowano na zdjęciu. Powinna ona być nachylona dość mocno w jedną stronę. Wkręć ją teraz dnem do góry w otwór w duży wiadrze. Otwór możesz uszczelnić plasteliną. Zrób otwór w nakrętce i zakręć butelkę.

W następnym kroku będziesz potrzebować starego t-shirt’u lub szmatki, najlepiej nieorganicznej i sznurka. Potnij ją na cienkie paski, sznurek potnij na kawałki wysokości dużego wiadra z 2-3 cm zapasu. Tak przygotowane sznurki i paski przeciągnij przez otwory w wewnętrznej pokrywce.

Tak przygotowaną pokrywkę włóż z powrotem do dużego wiaderka, przestrzeń między ściankami wypełnij resztą szmatki lub włókniną ogrodową.

Duże wiadro napełnij teraz ziemią. Z powodzeniem możesz użyć każdego podłoża owocowo-warzywnego, nada się też zwykła ziemia z ogrodu. Przed wsypaniem do wiadra podłoża z ogrodu wymieszaj je z dwoma garściami czystego popiołu i 500 ml obornika. W trakcie zasypywania trzymaj linki pionowo, muszą one zostać nad powierzchnią.

Pośrodku wiaderka zasadź sadzonkę ogórka gruntowego, tak samo możesz też wysiać nasiona. Nie zapomnij porządnie podlać ziemi.

Jest to potrzebne tylko na początku, później o wilgoć zadba woda wlana do niższej części pojemnika.

Dodatkowo, w celu ochrony przed utratą ziemi przed wilgocią od góry możesz przysypać swoją minigrządkę ziemią kokosową lub drobnymi zrębkami kory.

error: Treść zabezpieczona !!