Okłady solne – skuteczny lek na stawy, kości oraz wiele innych kłopotów zdrowotnych

Okłady solne to niezwykle skuteczny, naturalny, znany od pokoleń lek na wiele dolegliwości. Solne bandaże stosowano już za czasów naszych babć, pomogły one naprawdę wielu ludziom.

Zgorzel, czyli gangrena to niebezpieczna choroba zakaźna, która obecnie występuje bardzo rzadko. Jednak w przeszłości dotykała wielu ludzi. Aby jej zapobiec, zaczęto stosować opatrunki solne, które wykazały się bardzo dużą skutecznością – był to sposób na dokładne oczyszczenie ran z ropy, zmniejszenie obrzęków i stanów zapalnych, a także obniżenie temperatury w zakażonych tkankach. Dowiedz się zatem, w jaki sposób w dzisiejszych czasach można wykorzystać ten naturalny środek leczniczy, jakim są okłady solne.

Na jakie sposoby można wykorzystać okłady solne?

Odpowiedni sposób wykorzystania solnych opatrunków jest kluczem do ich skuteczności. Jednym z podstawowych sposobów na ich wykorzystanie jest sporządzenie roztworu solnego. Do jego przyrządzenia potrzebujemy litra destylowanej, bądź przegotowanej wody oraz soli kuchennej.

Zawartość soli w miksturze powinna wynosić od 7,5% do maksymalnie 10%. Bardzo ważne jest, aby nie przekroczyć 10% zasolenia roztworu, ponieważ może być to niebezpieczne dla naszego zdrowia.  Po dodaniu soli do wody, miksturę trzeba precyzyjnie wymieszać, aż do rozpuszczenia soli. Do wykonania następnego kroku potrzebna będzie szmatka lub złożona gaza, którą należy zamoczyć w miksturze, lekko wyrżnąć i umieścić na czystej i suchej skórze.

Newralgiczne miejsce powinno zostać w pełni zakryte przyrządzonym wcześniej okładem. Brzegi opatrunku zależy zakleić taśmą klejącą. Okład powinno się trzymać przez około 8-12 godzin. Po upływie tego czasu należy opłukać leczone miejsce ciepłą wodą oraz delikatnie osuszyć ręcznikiem. Warto wiedzieć, że długość leczenia jest zależna od rodzaju oraz wielkości schorzenia.

W jaki sposób można stosować okłady solne na różne choroby?

Choroba tarczycy 

Jeśli cierpimy na wole tarczycy, opatrunki solne mogą okazać się dla nas zbawienne. Aby pozbyć się tej dolegliwości należy na noc (na minimum 8 godzin) nałożyć na szyję bandaż zmoczony w 10% roztworze soli fizjologicznej. Takie leczenie powinno trwać przez okres trzech tygodni.

Wrzody i ropnie

Kiedy zmagamy się z ropniami lub wrzodami, pomóc nam może złożona gaza nasączona w soli fizjologicznej. Należy nałożyć ją bezpośrednio w chorym miejscu na czas 2-3 godzin. Następnie można zdjąć opatrunek i wytrzeć skórę czystym bandażem lub nową gazą.

Grypa i przeziębienie

Gdy dopada nas przeziębienie lub grypa cierpimy z powodu towarzyszących chorobie nieprzyjemnych objawów, takich jak: katar, kaszel, czy ból gardła. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu solnego opatrunku, możemy w naturalny, a zarazem skuteczny sposób pokonać chorobę. W tym celu należy czystą, złożoną gazę nasączyć w rozcieńczonej soli fizjologicznej oraz położyć na czole i gardle przed snem.

Na początkowym etapie grypy okład z solą fizjologiczną warto umieścić na głowie, gardle oraz plecach i zostawić na całą noc. Takie opatrunki mogą pomóc nie tylko w przypadku przeziębienia i grypy, ale także przy zapaleniu krtani, zapaleniu oskrzeli i zapaleniu płuc. Jeśli dokucza nam astma, zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli okłady z soli fizjologicznej (7,5-9% soli w wodzie) należy umieścić na klatce piersiowej i plecach.

Potrzebne nam będą do tego dwa ręczniki złożone na dwie warstwy, które należy nałożyć na bolące miejsce. Następnie na ręczniku należy umieścić szmatkę  i związać bandaż pod pachami. Taki kompres zostawiamy na ok. 5 godzin. Leczenie powinno trwać minimum 5 dni.

Choroby stawów i kości

Schorzenia stawów dają bardzo męczące, dokuczliwe objawy, których ciężko się pozbyć. Warto zatem postawić na naturalne rozwiązanie, jakim są solne okłady. Przy reumatyzmie, zapaleniu stawów, dnie moczanowej, czy artrozie aby sobie pomóc, należy szeroki bandaż zamoczyć w soli fizjologicznej.

Następnie należy owinąć nim chory staw lub kość, zakleić opatrunek taśmą i zostawić na czas 8 godzin. Taki zabieg warto powtarzać codziennie przez 15 dni. W przypadku osteochondrozy lub osteoporozy taki sam okład należy umieścić na chore miejsce i pozostawić na noc. Następnie rano należy zdjąć opatrunek i wytrzeć chore miejsce wilgotnym ręcznikiem. Taki zabieg złagodzi ból i stan zapalny oraz wzmocni nasze kości.

Ból pleców

Ból pleców to bardzo nieprzyjemna przypadłość, która często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Okłady solne mogą zlikwidować stan zapalny i ból. Miksturę na bóle pleców przyrządza się w gorącej wodzie najlepiej powyżej 50 °C. Należy zmoczyć w niej ręcznik i lekko go wyrżnąć.

Tak przygotowany kompres należy umieścić na bolącej części pleców i zostawić na całą noc. Przy zapaleniu żołądka kompres umieszczamy także na brzuchu. Czas trwania takich zabiegów powinien wynosić miesiąc. W sytuacji chorych nerek nie należy stosować zabiegów dłużej niż 15 dni.

Ból głowy

Bóle głowy to jedne z najczęstszych dolegliwości, jakie towarzyszą nam nie tylko podczas choroby, ale również w wyniku przemęczenia, czy długotrwałego stresu. Bóle migrenowe, bóle spowodowane wysokim ciśnieniem oraz bóle wynikające z przemęczenia psychicznego można zlikwidować stosując okłady solne.

Aby je przygotować należy złożony ręcznik zmoczyć w 10% roztworze soli, delikatnie wyrżnąć, a następnie umieścić na czole na noc. Solne kompresy pozwalają pozbyć się nawet silnego bólu głowy. Poleca się stosowanie okładów przez 4 dni.

Zapalenie węzłów chłonnych

Solne okłady idealnie łagodzą ból i stan zapalny w węzłach chłonnych. Kompres należy umieścić na węzłach chłonnych i zamocować ostrożnie bandażem. Leczenie należy powtarzać przez 2 tygodnie.

Żylaki

Okłady solne poprawiają krążenie krwi w nogach, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w leczeniu żylaków. Co więcej likwidują one ból, obrzęki i stany zapalne dolnych kończyn. Aby wyleczyć żylaki należy rozpuścić sól w wywarze z ziół lub w gorącej wodzie.

Odpowiednia dawka soli to 100-120g na litr cieczy. Następnie szmatkę, bandaż lub inną tkaninę należy zmoczyć w miksturze i nałożyć na miejsce występowania żylaków. Taki kompres należy zostawić na 10 godzin.

Przeciwwskazania do stosowania

Należy zdawać sobie sprawę, że hipertoniczna, słona mikstura może prowadzić do zachwiania równowagi poziomu soli w naszym organizmie. Jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne lub nadwrażliwość, należy bezzwłocznie zaprzestać stosowania soli fizjologicznej.

error: Treść zabezpieczona !!