Liście orzecha leczą kilka poważnych schorzeń. Nie sądziłam, że mają takie właściwości zdrowotne

Wielu z nas lubi orzechy. Nie każdy jednak wie, że również liście orzecha mają wiele właściwości zdrowotnych.

Zawierają mnóstwo witamin i innych składników niezbędnych dla organizmu. Działają antybakteryjnie a także ściągająco. Przyspieszają gojenie ran wykazują też właściwości przeciwzapalne. Co można z nich zrobić? Na przykład odwar lub napar.

Liście orzecha. Jakie zrywać? 

Do zrobienia naparu lub odwaru należy zrywać tylko zielone liście, na których nie ma żadnych plam, świadczących o chorobach drzewa. Zielone liście najlepiej zbierać w okresie wiosennym, gdy są młode i pięknie rozwinięte.

Zebrane liście należy wysuszyć. Do wykorzystania nadają się tylko te, które po wysuszeniu wciąż mają barwę zieloną. Te, które po wysuszeniu zrobią się brązowe, należy po prostu wyrzucić. Wysuszone koniecznie trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Napar z liści orzecha. 

Z wysuszonych liści orzecha, można przygotować napar, który pomoże przy biegunkach i leczeniu stanów zapalnych układu pokarmowego. Świetnie sprawdzi się też przy leczeniu chorób skóry. Aby przygotować napar, jedną łyżkę suszonych liści orzecha należy zalać szklanką wrzątku.

Co istotne, napar nie jest od razu gotowy do spożycia. Musi odstać co najmniej godzinę. Po godzinie napar jest gotowy do spożycia. Można pić go codziennie w ilości 1/3 szklanki. Wskazane jest picie go 3 razy dziennie przed posiłkami.

Odwar z liści orzecha. 

Z suszonych liści orzecha można też zrobić odwar, Idealny jest do płukania jamy ustnej, pozytywnie działa przy nadmiernej potliwości i grzybicy. Odwar przygotowuje się w bardzo prosty sposób. Łyżeczkę suszu zalewa się wodą w ilości około 0,5 litra. Wszystko podgrzewa się przez 10 minut, nie dopuszczając do zagotowania się odwaru.

Dodatek do kąpieli. 

Przy chorobach skóry sprawdzi się innego rodzaju odwar. Aby go przygotować, należy 0,5 kilograma zmielonych liści zagotować w 1,2 litra wody. Ważne jest by całość gotować co najmniej przez pół godziny.

Tak przygotowany odwar należy rozcieńczać wodą w stosunku 1:1 i dodawać do wody w wannie przed kąpielą.

error: Treść zabezpieczona !!