Babcine triki na pieczenie dużych kawałków mięsa. Wychodzi zawsze soczyste, miękkie z rumianą skórką.

Jeżeli chcemy, aby użyte zioła i przyprawy przeniosły swój aromat na duże części tuszy, natrzyjmy nimi mięso wieczorem, dzień przed gotowaniem, a następnie umieśćmy na noc w lodówce.

TEMPERATURA POKOJOWA MIĘSA

Bardzo często, mięso trafia do piekarnika wprost z lodówki, lecz w przypadku większych części tuszy taki pośpiech jest dużym błędem. Najlepszą opcją jest wyjęcie mięsa z lodówki i odstawienie go na około 2-3 godziny, aby powierzchnia i środek osiągnęły równomiernie temperaturę pokojową. Dzięki temu zabiegowi, mięso równomiernie zostanie później upieczone.

RUMIANA SKÓRKA

Znaczna ilość osób, po prostu wkłada mięso do piekarnika i czeka, aż ono zostanie upieczone, co w rezultacie powoduje, że mięso staje się gumowate, szare i nikt nie chce go jeść ze smakiem. Jeżeli pozwala na to wielkość kawałka, to przed umieszczeniem mięsa w piekarniku, należy je krótko podsmażyć na patelni, do uzyskania złotego koloru.

Natomiast, gdy mięso jest dosyć spore natychmiast, włóż je do piekarnika rozgrzanego do 220- 250 stopni i piecz, aż osiągnie złotą skórkę, następnie zmniejsz temperaturę do 160- 180 stopni i w niej kontynuuj pieczenie.

SOCZYSTE MIĘSO

Po upieczeniu warto odczekać, aż soki zawarte w mięsie zostaną rozłożone równomiernie na całym kawałku a przed krojeniem i podaniem pozostaw je w ciepłym miejscu pod folią lub ręcznikiem przez 15- 30 minut.

WŁAŚCIWE KROJENIE MIĘSA A JEGO MIĘKKOŚĆ

Nie jest niczym skomplikowanym ciecie mięsa, ale zdarzyć się może, że dla niektórych osób ten krok jest przeszkodą. Zanim pokroisz mięso, dokładnie przyjrzyj się swojemu kawałkowi. Zauważ linie biegnące wzdłuż kawałka mięsa. Tak, to są włókna. Krojenie mięsa właśnie po nich sprawi, że jego kawałki okażą się bardziej soczyste i miękkie.

Czytaj dalej

error: Treść zabezpieczona !!