Chirurg pokazał 3 proste, bardzo skuteczne ćwiczenia. Jak poprawić postawę i zmniejszyć “garb” na szyi.

Ćwiczenia na prawidłową postawę ciała

Prawidłowa postawa ciała ma ogromny wpływ na naszą sylwetkę oraz wpływa pozytywnie na poziom odczuwanego bólu w szyi oraz łagodzi ból pleców. Długie siedzenie zgarbiony i pozycji, praca przy komputerze czynności wykonywane z głową skierowaną w dół często powodują różnego rodzaju dolegliwości.

Związane z bólem kręgosłupa i szyi na szczęście Istnieje kilka prostych ćwiczeń pozwalających pozbyć się bólu szyjnego kręgosłupa oraz bólu ramion. Ponadto prawidłowa postawa ciała dobrze się prezentuje i dodaje pewności siebie. Oto kilka prostych ćwiczeń która pomogą zbudować prawidłową postawę ciała.

Ćwiczenie nr 1:

Aby wykonać ćwiczenie stań prosto, a następnie przytrzymaj podbródek palcem wskazującym oraz środkowym. Gdy palce będą dotykały podbródka delikatnie odchyl głowę do tyłu. Głowę należy odchylić tak daleko, jak tylko uczucie komfortu nie ulegnie zmianie.

Ćwiczenie to można w kilku powtórzeniach (od 10 do 15 razy z rzędu) bądź pozostać w pozycji z odchylaną głową przez co najmniej 10 sekund i powtórzyć ten proces pięć razy.

Ćwiczenie nr 2:

Na początku stań prosto i ułóż ręce, tak aby razem z ciałem tworzyły kształt litery W, a następnie popchnij łokcie do tyłu i w dół.

Dzięki temu łopatki będą złączone. Uważaj aby nie pchnąć ramion do góry. W takiej pozycji osoba wykonująca to ćwiczenie powinna czuć skurcze umiejscowione po środku palców. Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę podczas tego ćwiczenia jest fakt, że nie wolno wysuwać głowy do przodu, zwłaszcza podczas odciągania łopatek do tyłu.Wysunięcie głowy do przodu pogłębiłoby problem nieprawidłowej postawy.

Głowę należy odchylić do tyłu, dokładnie tak, jak w poprzednim ćwiczeniu aż do momentu utraty komfortu. Ze złączonymi łopatkami należy wytrzymać przynajmniej pięć sekund, a następnie można zwolnić napięcie i rozluźnić łopatki. Takie ćwiczenie trzeba powtórzyć 5 razy.

Ćwiczenie nr 3:

Podczas wykonywanie tego ćwiczenia należy kolejno: podobnie jak w poprzednich ćwiczeniach stanąć prosto, a następnie podnieść ręce tak aby razem z tułowiem tworzyły kształt litery Y.

W trzecim ćwiczeniu również należy uważać, aby nie odciągać ramion do góry oraz głowy do przodu. Następnie należy cofnąć dłonie, tak daleko dopóki jest to dla osoby wykonujące ćwiczenie komfortowe. Podczas wykonywania tego ćwiczenia powinien osoba wykonująca powinna czuć przyjemne rozciąganie ramion oraz klatki piersiowej.

Taką pozycję należy utrzymać przez dwa głębokie oddechy. Następnie należy przesunąć łokcie w dół, tak aby ręce wraz z ciałem utworzyły kształt litery W, czyli pozycję wykonywaną również w ćwiczeniu numer 2. Gdy osoba ćwicząca znajdzie się w pozycji kształtem zbliżonym do litery W należy ponownie wykonać dwa głębokie wdechy oraz wydechy.

Następnie należy przesunąć ręce do pozycji kształt litery L, czyli ramiona są przylegające do ciała, a przedramiona znajdują się na poziomie ziemi. W ten sposób prawa i lewa ręka są swoim odbiciem lustrzanym.

Na koniec należy podnieść ręce do pozycji tak, aby utworzyły literę T. Aby uzyskać taką pozycję należy podnieść ręce by znajdowały się w poziomie na wysokości ramion. Wówczas dłonie powinny być skierowane do przodu, a ramion nie wolno unosić w górę.

Następnie złącz z sobą łopatki i wypnij klatkę piersiową oraz przyciągnij ramiona do siebie. Wytrzymaj tak przez 2 oddechy i zwolni napięcie z mięśni.

Wykonując wyżej wymienione ćwiczenia dochodzi do wzmocnienia się mięśni kręgosłupa, które są odpowiedzialne za jego prawidłową pozycję. Dzięki temu znika ból i dyskomfort.

error: Treść zabezpieczona !!