Poczuj się 20 lat młodziej i pozbądź się bólu pleców – spróbuj prostych ćwiczeń do wykonywania codziennie

Zdarzają ci się bóle pleców? Koniecznie ustal najpierw jego przyczynę.

Jeżeli jest to skolioza lub osteochondroza, możesz wypróbować specjalistycznych ćwiczenia, których rolą jest wzmocnienie gorsetu mięśniowego przy kręgosłupie oraz jego rozciągnięcie. Pomoże to utrzymać pozycję ciała w prawidłowym ustawieniu.

Wskazane ćwiczenia pochodzą częściowo z jogi. Epizodyczny i przewlekły ból kręgosłupa, aż w około 85% bierze się z codziennych obciążeń, z którymi się mierzymy. Nazywamy to nadmiernym stresem krzyżowym. Doświadczamy tego nawet gdy nie dźwigamy ogromnych ciężarów.

1 ćwiczenie

Wygodnie ułóż się na macie lub komfortowym podłożu. Następnie wyprostowane ramiona rozłóż na boki, uginając i przyciągając przy tym złączone kolana do jednego boku. Głowę odwróć ostrożnie w przeciwną stronę. Zrób 20 powtórzeń.

ćwiczenia 2

Utrzymując się w pozycji leżącej wyprostuj nogi, a następnie przekręć prawą stopę tak by palce dotykały podłoża i znajdowały się przy szczycie lewej stopy. Pięta będzie skierowana ku górze. Ramiona zostaw nadal w pozycji wyprostowanej do boku. Kończyny dolne odkręć do lewej strony, a głowę ustaw w kierunku przeciwnym. Ćwiczenie powtórz na każdą stronę po 10 razy. 

ćwiczenie 3

Ułożenie ramion i głowy pozostaw tak jak w przypadku pierwszej serii poprzedniego ćwiczenia. Prawe kolano podciągnij i zegnij, skręć je do lewej strony, a piętę połóż na lewym kolanie. Lewe kolano zegnij do kąta prostego. Wykonaj 10 powtórzeń tego ćwiczenia, a następnie zamień nogi i powtórz to kolejne 10 razy.

ćwiczenie 4

W ostatnim ćwiczeniu wzrok skieruj ku górze leżąc na plecach. Ramiona ułóż wzdłuż ciała, kolana ugnij, a stopy połóż na ziemi. Podciągnij kolana do klatki piersiowej obejmując je rękoma. Powoli powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy. 

Powodzenia!

error: Treść zabezpieczona !!