Odkąd znam te 6 ćwiczeń na rwę kulszową, ból w końcu ustąpił. Sprawdzone ćwiczenia polecane przez fizjoterapeutę.

Walczysz z bólem rwy kulszowej? Możesz sobie pomóc w dość prosty sposób, wystarczy kilka prostych i szybkich ćwiczeń, aby twój organizm zaczął normalnie funkcjonować.

Najważniejsze, aby ćwiczenia wykonywać systematycznie. to pomaga uniknąć wielu przykrych sytuacji i zachować sprawność organizmu na długie lata.

Ludzki organizm zbudowany jest między innymi z nerwów, które przesyłają informacje do mózgu między innymi o odczuwaniu bólu. Nerw kulszowy to najdłuższy nerw, jaki występuje w ludzkim ciele.

Rozpoczyna się w kręgosłupie i poprzez pośladek biegnie aż do stopy. Jakikolwiek ucisk na ten nerw powoduje wszelkie kontuzje i napięcia mięśni. Są one bardzo bolesne, najczęściej odczuwalne w pośladku i kostce.

Możemy zniwelować te dolegliwości poprzez regularne ćwiczenia rozciągające.

6 szybkich ćwiczeń aby pozbyć się bólu rwy kulszowej:

1. Ćwiczenia rozpoczynamy w pozycji leżącej. Głowę możesz lekko unieść na poduszce.

Nogi uginamy w kolanach, a stopy pozostawiamy na podłodze dotykając piętą podłoża. Przyciągnij prawe kolano do klatki piersiowej, uchwyć je rękoma i spróbuj wyciągnąć nogę w górę rozciągając mięśnie.
Powtarzaj ćwiczenie przez około 30 sekund a potem powtórz to samo z lewą nogą.

2. Drugie ćwiczenie będzie odrobinę trudniejsze.

Rozpoczynamy również od pozycji leżącej. Kładziemy dłonie na kolanach i powoli przyciągamy oba kolana na raz do klatki piersiowej. Utrzymujemy taką pozycję przez 30 sekund i wracamy do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie powtarzamy kilka razy. Wyrównujemy oddech.

3. Układamy się równo na plecach, uginamy nogi w kolanach w taki sposób, aby całe stopy opierały się na podłożu.

Unosimy lewą nogę i krzyżujemy ją ponad kolanem z prawą nogą. w taki sposób, aby kostką dotykała prawego kolana. Prawa noga cały czas pozostaje oparta na podłodze.

Uniesiona lewa noga powinna być ułożona prostopadle do nogi prawej. Teraz zaplatamy ręce pod kolanem nogi wspartej na podłożu, w naszym przypadku prawej i podciągamy ją do klatki piersiowej.

Poczujemy jak nasze mięśnie się rozciągają, przytrzymujemy około 30 sekund i puszczamy. Ćwiczenie powtarzamy 3 razy a potem unosimy prawą nogę, zaplatamy z lewą i powtarzamy ćwiczenie.

4. Klękamy na macie w pozycji „na czworaka”.

Głowę pochylamy do dołu, wyginamy plecy w łuk jednocześnie pilnując, aby kolana były ułożone na linii bioder. Utrzymujemy taką pozycję przez około 30 sekund i przechodzimy do pozycji odwróconego łuku, plecy opuszczamy w dół a głowę kierujemy do góry. To ćwiczenie powtórz od 10 do 12 razy.

5. Tym razem rozpocznij z pozycji leżącej na brzuchu.

Zegnij nogi w kolanach, uchwyć je obiema rękami i spróbuj przyciągnąć stopy jak najbliżej pośladków. Głowę odchylamy do tyłu. Powoli opuść kolana najpierw na lewą stronę, i przytrzymaj 30 sekund.

Potem na prawą stronę i również przytrzymaj 30 sekund. Ćwiczenie powtórz po 3 razy na każdą stronę. Wyrównaj oddech.

6. Znów układamy się na plecach, uginamy nogi w kolanach a pod głowę wsuwamy poduszkę.

Ręce rozkładamy na boki, w kształcie litery T. Przez chwilę utrzymujemy ramiona w pozycji płaskiej.

Prawidłowo i regularnie wykonywane ćwiczenia pozwolą rozciągnąć mięśnie i pozbyć się bólu.
Pamiętaj, że w każdym wieku możesz żyć aktywnie i zapomnieć o dokuczliwych dolegliwościach.

error: Treść zabezpieczona !!