Każda osoba powinna posiadać tę roślinę w domu – wirusy i alergie – można ją rozmnażać bez potrzeby kupowania – zobacz jak.

Jeżeli chcesz nieco ożywić swoje wnętrze, postaw na roślinę o ludowej nazwie Eukaliptus. Jak się okazuje, warto docenić ją nie tylko za walory estetyczne.

Ten wyjątkowy kwiat okazuje się bowiem pomocny w walce z różnego rodzaju dolegliwościami. Dobrze byłoby je poznać, bo wówczas będziemy mogli określić, czy chcemy w niego zainwestować. Zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn, odstraszanie komarów i much to tylko niektóre atuty tej wyjątkowej rośliny.

Warto docenić ją także ze względu na wspaniały zapach, który koi zmysły i przeciwdziała zmęczeniu umysłu. Roślina ta niesamowicie łatwo i szybko się ukorzenia. Nie musisz jej więc kupować, bo być może ktoś z Twoich znajomych lub sąsiadów podaruje Ci darmową sadzonkę.

Oregano kubańskie

Roślina, zwana potocznie eukaliptusem, znana jest także jako kubańskie oregano oraz mięta meksykańska. Jeżeli masz problem z zatkanym nosem i pragniesz go udrożnić, rozetrzyj parę liści w dłoniach i powdychaj jej aromat.

Dzięki temu, uda Ci się przynajmniej w części zniwelować dolegliwości. Możesz liczyć jednak na to, że kubańskie oregano dobrze na Ciebie wpłynie jeśli będzie po prostu stało w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Zawarte w roślinie olejki eteryczne usprawniają pracę układu oddechowego.

Postaw na syrop

 Z eukaliptusa możesz przygotować zdrowy syrop. Będziesz potrzebował następujących składników:

  • szklanego, szczelnie zamkniętego pojemnika
  • cytryny
  • limonki
  • 50 większych liści rośliny
  • około kilograma cukru
  • pomarańcza

Pierwszym etapem jest opłukanie liści i pokrojenie ich. Cytrynę, pomarańczę i limonkę należy pokroić ze skórą. Następnie, w pojemniku musisz ułożyć liście, potem cukier, a potem sok cytrynowy i owoce cytrusowe. Później wystarczy już tylko zamknąć pojemnik i ustawić go za oknem.

Co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy na powierzchni nie wytworzyła się pleśń. Gdy zawartość przybierze postać płynu, należy przecedzić go przez gazę. Syrop nadaje się do przechowywania w lodówce. Wystarczy przyjmować trzy łyżeczki specyfiku dziennie, aby poprawić swoją odporność.

Zrób zdrową herbatę

Z kubańskiego oregano można przygotować także zdrową herbatę. W celu przyrządzenia herbaty należy oderwać parę liści rośliny, a potem zalać je wodą. Wystarczy chwilę odczekać i napar jest gotowy. Posiada on naprawdę wiele właściwości. Przede wszystkim, jest on w stanie złagodzić uciążliwe bóle głowy. Przyniesie ulgę przy kaszlu oraz przy przeziębieniu.

Naparem tym można przemywać skórę, która dotknięta została chorobami. Mowa tu chociażby o egzemie czy atopowym zapaleniu skóry. Napar z mięty meksykańskiej pomoże również zmniejszyć natężenie objawów towarzyszących różnego rodzaju alergiom. Poza tym, kubańskie oregano jest w stanie zmniejszyć widoczność blizn, jak również przyśpieszyć wchłanianie się siniaków, także tych sporych.

Odstrasz komary

Mimo, że meksykańska mięta jest niesamowicie zdrową rośliną, muchy, ćmy oraz komary wyjątkowo za nią nie przepadają. Wydaje się więc, że warto wykorzystać kubańskie oregano w celu ich odstraszenia. Uwalniane przez roślinę olejki eteryczne sprawią, że nieproszonych gości w naszych domach będzie zdecydowanie mniej. Miętę meksykańską śmiało można ustawić także na balkonie oraz rzecz jasna na tarasie. Dzięki temu, w komfortowych warunkach będziemy mogli poczytać tam książkę bądź zjeść smaczny posiłek.

error: Treść zabezpieczona !!