Zaskakujący główny winowajca zmęczenia, bezsenności, bólu stawów, pocenia się, wypadania włosów i przyrostu masy ciała ujawniony.

Hormony pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego ciała, szybko przemieszczając się przez krwiobieg i wspomagając pracę organów oraz tkanek.

Niestety, zaburzenia równowagi hormonalnej są powszechne, a ich występowanie często obserwuje się u kobiet, co może wpływać negatywnie na zdrowie całego organizmu. Istotne jest zatem utrzymanie równowagi hormonalnej.

Istnieje dziewięć ostrzegawczych sygnałów świadczących o zaburzeniach równowagi hormonalnej. Do nich zaliczają się:

ciągły przyrost masy ciała, którego jednym z powodów może być zwiększona produkcja kortyzolu, zwłaszcza pod wpływem stresu; wypadanie włosów, spowodowane obecnością dihydrotestosteronu (DHT) u kobiet; nadmierne pocenie się, często występujące u kobiet w okresie menopauzy; ból stawów i zmęczenie, mogące być wynikiem długotrwałego stresu i związanej z nim produkcji kortyzolu;

silną chęć zjedzenia cukru, która może być efektem niedoczynności tarczycy; obniżony nastrój, drażliwość, lęk i depresję, co również może wiązać się z tarczycą; bezsenność i zaburzenia snu, częste u kobiet w okresie menopauzy; oraz problemy trawienne, wynikające z zaburzeń równowagi trzech hormonów: gastryny, sekretyny i cholecystokininy.

W przypadku obserwacji jednego lub więcej z tych objawów, zaleca się konsultację lekarską. W celu wspomagania równowagi hormonalnej można również wypróbować domowy przepis na sok zawierający kurkumę, sok z cytryny, ogórek lub zielone jabłko, łodygę selera, dużą marchewkę i 200 ml wody, które należy zmiksować w blenderze.

Jeśli te informacje są przydatne, warto podzielić się nimi ze znajomymi.

error: Treść zabezpieczona !!