Chroń się przed wyczerpaniem: Osoba, która ciągle narzeka, odbiera nam energię życiową.

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Wysłuchując problemów bliskich nam osób, zależy nam, aby im pomóc i doradzić lub po prostu ulżyć i rozładować napięcie – to całkowicie naturalne. Istnieją jednak osoby, które wcale nie oczekują wsparcia czy pomocy, a chcą jedynie pozbyć się negatywnej energii i rozładować buzującą w nich złość, często nawet nie zdając sobie sprawy, że przekazują ją innym.

Często zdarza się, że w naszym otoczeniu pojawia się osoba, która swoim zachowaniem, humorem i wiecznym narzekaniem potrafi całkiem nieświadomie w kilka chwil pozbawić nas dobrego samopoczucia. Jeszcze inne robią to całkiem świadomie, potrafią skutecznie obniżyć nasze poczucie własnej wartości, a nawet wywołać w nas poczucie winy i za brak uwagi nazywać egoistami.

Takie osoby są nazywane wampirami energetycznymi. Osoby skarżące się bardzo często są doskonałymi manipulatorami i potrafią doskonale wykorzystywać słabości innych, nawet jeśli są głęboko ukryte. Chcą uwolnić się od odpowiedzialności za swoje niepowodzenia, obarczając nimi wszystkich dookoła i uwolnić się od poczucia winy za wszelką cenę.

My staramy się pomóc, jednak one nie potrzebują pomocy, bo wcale nie zamierzają rozwiązywać swoich problemów. Takie osoby potrzebują pomocy specjalisty, który pomoże zmienić ich podejście i wpłynąć na sposób myślenia, zwykła rozmowa niczego nie zmieni.

Dlaczego warto odciąć się od toksycznej osoby?

Oczywiście empatia, umiejętność okazywania współczucia i chęć pomocy są potrzebne i bardzo doceniane, ale pomoc innym nie powinna powodować naszego wyczerpania i wywoływać złych emocji. Warto nauczyć się odróżniać osoby potrzebujące naszego wsparcia od tej drugiej grupy, czyli osób, którym nie jesteśmy w stanie w żaden sposób pomóc, za to oni mogą zaszkodzić nam.

Jeśli ktoś ciągle narzeka, nie słucha rad i nie chce zmienić swojego życia mimo wiecznego niezadowolenia, to nie jest wart naszego wysiłku – mamy pewność, że nie jesteśmy w stanie w żaden sposób pomóc takiej osobie i potrzebuje nas wyłącznie do użalania się nad sobą. One nie potrzebują pomocy a jedynie współczucia.

Rozmowa z takimi osobami nie ma sensu, chcą tylko pozbyć się złych myśli, przelewając je na inne osoby. Nie podtrzymujmy i nie kontynuujmy takich rozmów, a najlepiej nawet ich nie zaczynajmy – to nie egoizm, a zdrowe podejście.

Osoba narzekająca być może poczuje się urażona naszą obojętnością, ale w rzeczywistości ignorowaniem możemy jej najbardziej pomóc. Jeśli nie będzie miała odbiorców dla swojego narzekania, będzie zmuszona w końcu rozwiązać swoje problemy i zrozumieć, że jedyną osobą winną wszelkich niepowodzeń jest ona sama.

Zrezygnowanie z toksycznych relacji potrafi przynieść niesamowitą ulgę, przywrócić wiarę w siebie i odzyskać utraconą energię. Nieustanne słuchanie narzekań ma zły wpływ na psychikę, powodują wyczerpanie, problemy z koncentracją a w końcu brak równowagi emocjonalnej i problemy z rozwiązywaniem własnych problemów.

W efekcie głowę opanowują negatywne myśli, które mają najgorszy wpływ na psychikę człowieka.

error: Treść zabezpieczona !!