Lekarze zalecają: 17 źródeł magnezu, zmniejszą ryzyko zawału serca. Nie warto tego bagatelizować

Jednym z najważniejszych minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, jest magnez. Tak się jednak składa, że niedobory tego pierwiastka występują u sporej ilości osób. 

Optymalna ilość magnezu to prawidłowo funkcjonujący ośrodkowy układ nerwowy. Z pomocą tego pierwiastka utwardzane są kości i zęby, głównie szkliwo. Natomiast nawet nieznaczne niedobory magnezu, mogą powodować przykre objawy, które często mylone są z oznakami innych chorób.

Ciężkie braki tego pierwiastka mogą powodować spore problemy zdrowotne, takie jak zawał serca i cukrzyca. Duże niedobory magnezu mogą być również przyczyną ciężkiej depresji. Co można zrobić, aby ustrzec się przed takimi ciężkimi stanami? Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie.

Kiedy można podejrzewać, że jest mało magnezu w organizmie?

Problemy mogą się pojawić wtedy gdy nasza dieta jest monotonna i uboga w konkretne produkty, które zazwyczaj są bogatym źródłem tego pierwiastka. Wtedy właśnie mogą pojawić się bóle głowy, nudności czy brak apetytu.

Charakterystycznym objawem bywają bolesne skurcze mięśni jak też ogólne zmęczenie. Długotrwały brak magnezu może doprowadzić też do nieprawidłowej pracy serca, drętwienia ciała, lęków a nawet do zmian osobowościowych.

Pomocna dieta, która podwyższy poziom magnezu

Jeżeli pragniemy uniknąć problemów związanych z niedoborem magnezu, musimy wzbogacić swoją dietę o niektóre zielone warzywa. Są one najważniejszymi dostarczycielami tego pierwiastka.

Mowa to o takich roślinach jak:

 • szpinak,
 • jarmuż,
 • brokuły,
 • brukselka,
 • sałata rzymska,
 • kapusta chińska,
 • kiełki pszeniczne.

Istnieją też inne warzywa i owoce, które dostarczą magnezu. Najwięcej jest ich w nasionach. Są to:

 • surowe ziarna kakaowe w postaci niesłodzonego kakaowego proszku,
 • owoce awokado,
 • dynia i jej nasiona,
 • banany,
 • owoce jagodowe takie, jak jeżyny, truskawki i jagody,
 • wszelkie nasiona taki jak migdały, orzechy nerkowca, nasiona słonecznika czy siemię lniane,
 • przyprawy i zioła takie, jak pietruszka, koper włoski, gorczyca i kminek.

Jakie są potrzeby ilościowe dotyczące magnezu?

Według Profesora Roberta Tigerstedta z Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych, dzienne zapotrzebowanie na magnez waha się od 300 do 400 mg i zależne jest od płci.

Nieco więcej magnezu potrzebują dzieci i młodzież, ponieważ właśnie ten pierwiastek bierze czynny udział w prawidłowym rozwoju organizmu. Zdaniem Profesora, na początku zeszłego wieku, średni poziom magnezu w organizmie ludzkim utrzymywał się na poziomie 1250mg.

Aktualnie, niestety ten średni poziom bywa tragicznie niski, bo oscyluje w granicach 250mg. Z tego wynika, że niedobór tego pierwiastka jest częstą nieprawidłowością.

Jakie są powody tak powszechnych niedoborów?

Przede wszystkim zjadamy wysoko przetworzoną żywność. Niegdyś ziarna zbóż nie były aż tak pozbawione błonnika. Dziś w mące czy białym ryżu jest o wiele mniej magnezu niż dawniej. Tyczy się to również innych popularnych w kuchni produktów. Dlatego też wskazana jest odpowiednia suplementacja. Preparaty takie można nabyć w aptece lub w sklepach ze zdrową żywnością.

Mogą one mieć na przykład postać chlorku magnezu, który jest najpopularniejszym suplementem tego typu. Ma jednak nieco gorzki smak i niektórzy z tego powodu preferują cytrynian magnezu. Wskazany jest on zwłaszcza przy skłonności do zgagi.

Natomiast siarczan magnezu najlepiej dodawać do kąpieli i wtedy jest on wchłaniany przez skórę. Przy przyjmowaniu magnezu, warto zrównoważyć również poziom wapnia. Natomiast witamina D nieco wchłanianie magnezu ogranicza.

Co organizm ludzki zawdzięcza magnezowi?

Dobry poziom magnezu, to przede wszystkim prawidłowe działanie komórek w mięśniach. Pierwiastek ten dobrze wpływa na zdolności intelektualne a także na wydajną pracę nerek. Zapobiega też powstawaniu niektórych chorób.

Niweluje skurcze mięśni i bóle migreniczne. Jest więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

error: Treść zabezpieczona !!