5 Najlepszych Ćwiczeń Na Ból Pleców, Które Możesz Wykonać w Domu Według Rad Kręgarza I Neurologa

Ból pleców może być paraliżujący i spowodować, że życie stanie się niekomfortowe. Jeśli poszukujesz skutecznych sposobów, aby się go pozbyć posłuchaj rad doświadczonego eksperta – neurologa i kręgarza.

Dr Maciej posiada wszechstronne doświadczenie w pracy z kręgosłupem, które zdobył w ciągu 25 lat pracy. Teraz chce się nim podzielić. Utrzymanie zdrowych pleców lub powrót do formy po kontuzji wymaga odpowiedniej terapii ruchowej.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się w jaki sposób prawidłowo wykonywać ćwiczenia terapeutyczne w zaciszu własnego domu, jak właściwie oddychać i ile zrobić powtórzeń. Poniższe ćwiczenia są bardzo proste i nie wymagają specjalistycznego sprzętu.

Ćwiczenie 1

Stań tyłem pod ścianą jednocześnie lekko się od niej odsuwając (mniej więcej o jeden mały krok). Oprzyj łopatki i ramiona o ścianę. Ułóż dłonie pod kątem prostym – nawet przy łokciach ciało z dłońmi powinno formować taki kąt. Wydychając powietrze wepchnij łokcie w ścianę. Wykonaj około 15-20 powtórzeń.

Wydech powinien nastąpić w momencie wywierania ciśnienia na przeponę. To bardzo istotne, gdyż podczas tej czynności błona wytwarza podciśnienie w jamie brzusznej, co powoduje zasysanie krwi żylnej i wciąganie jej do serca, w celu usprawnienia krążenia.

Ćwiczenie 2

Możesz je wykonywać na podłodze lub kanapie, nawet w sytuacji ostrego bólu. Połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach, a ręce ułóż w pobliżu miednicy. W trakcie wydechu spróbuj maksymalnie unieść miednicę. Zrób około 15-20 powtórzeń. W przypadku, gdy ból uniemożliwia Ci uniesienie miednicy, przyciśnij ją do podłoża i puść. Ćwiczenie te wpływa na poprawę krążenia krwi w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Ćwiczenie 3

Najbardziej skuteczne w przypadku bólu krzyża. Jeśli to możliwe, zegnij nogi w kolanach i ułóż je na stołku bądź innym podwyższeniu. Ręce załóż za głowę. W czasie wydechu unieś podbródek o 5-10 centymetrów, ale bez zginania szyi.

Wykonaj co najmniej 50 powtórzeń, stopniowo zwiększając ich liczbę. Za dobry wynik uznaje się 150-200 powtórzeń w jednej serii. Dzięki temu ćwiczeniu rozwiążesz problem hemoroidów, żylaków i bólu w lędźwiach.

Ćwiczenie 4

W kolejnym ćwiczeniu z naszego zestawu musisz położyć się na brzuch i przybliżyć do ciała w okolicach klatki piersiowej po czym odsunąć ręce od maty i przyciągnąć pośladki do pięt. Istnieje również prostsza wersja dla tych, którzy mają trudności z wykonaniem tego ruchu.

Nie ma konieczności ściągania klatki piersiowej na matę, a wystarczy jedynie podciągnąć pośladki do pięt. Po pierwszych dwóch powtórzeniach możesz odczuwać lekki ból, ale już po czterech wzwyż powinien się on zmniejszyć. Wykonaj 15-20 powtórzeń. Pomiń to ćwiczenie, gdyby ból się nasilał.

Ćwiczenie 5

Ułóż się na plecach i rozłóż ramiona. Kolana przyciągnij do klatki piersiowej i przytul je. Wykonaj 15-20 powtórzeń. Zwróć szczególną uwagę na oddychanie przeponą.

Jeśli przy jakimkolwiek ćwiczeniu odczuwasz silny ból, nie wykonuj go.

error: Treść zabezpieczona !!