Piękne, dorodne borowiki na Twoim parapecie. Oto instrukcja jak je wyhodować. Mam je zawsze pod ręką.

Piękne, dorodne borowiki to marzenie każdego grzybiarza. Są to jedne z najsmaczniejszych, ale zarazem jedne z najtrudniejszych i do znalezienia grzybów.

Borowiki można jednak wyhodować samodzielnie we własnym ogródku lub parapecie. Jest to doskonały sposób na to, aby mieć je zawsze pod ręką i wykorzystać podczas gotowania zup lub sosów. 

Jak wyhodować borowiki?

Pierwszym krokiem jest znalezienie w lesie dojrzałych borowików. Pojawiają się one w lasach w lipcu i można je znaleźć aż do października.

Do stworzenia własnej hodowli potrzebne są dwie-trzy sztuki, mogą to być stare okazy. Najważniejszą częścią są ich kapelusze, w których znajdują się miliardy zarodników.

Wszystkie znajdują się w stanie uśpienia i dopiero, gdy odpowiednio się je pobudzi mogą dać początek nowym okazom borowików. W warunkach naturalnych dzieje się tak, gdy grzyb zostanie zjedzony przez zwierzę, zarodniki na skutek fermentacji pobudzają się. Gdy trafią do gleby, ożywią grzybnię.

W warunkach domowych szansa na to, że z zarodnika, który trafił do ziemi wyrosną grzyby jest o wiele większe, ponieważ ich pobudzenie nie jest wcale trudne.

Do wyhodowania borowików potrzebne są:

  • 2 stare borowiki z dużymi kapeluszami
  • 4 litry wody (z deszczówki lub ze studni)
  • 50 g żywych drożdży

Zarodniki znajdują się na spodzie nasadki grzyba. Do rozmnożenia można użyć nawet egzemplarza z uszkodzonym kapeluszem. Grzyby trzeba przepuścić przez maszynkę do mielenia.

Należy pamiętać, aby nie myć ich wcześniej. Powstałą masę rozcieńczyć z niewielką ilością wody w 5-litrowym pojemniku. Następnie do masy grzybowej dodać drożdże i delikatnie wymieszać całość. Dodać pozostałą wodę i przykryć pojemnik ścierką.

Tak przygotowaną miksturę pozostawić w ciemnym i ciepłym miejscu na około dwa tygodnie. Po upływie tego czasu mieszaninę trzeba rozcieńczyć używając do tego celu około 10 litrów wody. Tak przygotowany rozczyn należy rozlać w miejscu, które zostało przeznaczone na hodowlę grzybów.

Do tego celu mogą się nadać również zwykłe doniczki. Pierwsze borowiki pojawią się po około dwóch tygodniach, a z czasem będzie ich coraz więcej. Największych plonów można się jednak spodziewać w kolejnym roku.

Domowa hodowla borowików nie jest wcale trudna. Wystarczy trochę pracy i cierpliwości, aby móc cieszyć się zbiorami.

Grzyby te świetnie nadają się w świeżej postaci jako baza do sosów, a po zasuszeniu będą idealne jako dodatek do zup lub farszu wigilijnych uszek.

error: Treść zabezpieczona !!