Drzewko laurowe na parapecie – świeże liście na wyciągnięcie ręki. Moje już rośnie.

Liść laurowy jest składnikiem używanym w kuchni od wieków.

Wiele osób podczas gotowania stosuje dostępne w sklepach suszone liście laurowe, jednak drzewko laurowe możemy także hodować na własnym parapecie. Nie jest to nic trudnego, a dzięki temu będziemy mieli ciągły dostęp do świeżych listków.

Jak wyhodować drzewko laurowe we własny domu?

Każda roślina zaczyna się od nasiona, jednak w przeciwieństwie do niektórych, nasiona drzewka laurowego są trochę bardziej skomplikowane.  Przed sadzeniem, nasiona należy delikatnie uszkodzić, na przykład poprzez zadrapanie nożem lub przetarcie papierem ściernym.

Następnie trzeba je moczyć przez kilka dni w ciepłej wodzie. Gdy nasiona napęcznieją, należy umieścić je w filiżance piasku kalcynowanego na głębokości około 1 centymetra. Gdy nasiona będą w piasku należy dać im trochę czasu, pozostawione w ciepłym i jasnym miejscu oraz przykryte folią, będą powoli kiełkować.

Co jakiś czas trzeba podlewać piasek. Kiedy już nasiona zaczną kiełkować trzeba zdjąć folię, a wraz z wzrostem liści przesadzić je do doniczki. Jednak sadzenie nie jest jedynym sposobem na uprawę liścia laurowego w domu. Można go także rozmnożyć z istniejącej już rośliny.

Aby to zrobić należy najpierw wyciąć gałęzie o długości około 20-25 centymetrów. Następnie trzeba podzielić ją na sadzonki z dwoma lub trzema liśćmi, najlepiej sprawdzą się te dolne. Na koniec należy przeciąć ukośnie koniec gałązki i potraktować ją stymulatorem wzrostu korzeni.

Gotową łodygę należy umiejscowić w szklance lub innym pojemniku wypełnionym mokrym piaskiem, podlać i przykryć. Łodyga powinna być nieustannie w przestrzeni o dużej wilgotności Ukorzenienie następuje w przeciągu 3 do 4 miesięcy.

Gdy sadzonka już będzie pięknie ukorzeniona, należy przesadzić ją do odpowiedniej doniczki. Taką doniczkę należy napełnić warstwą drenażową oraz częścią mchu torfowego, perlitu i dwóch części kompostu.

Jednak łatwiejszym sposobem jest kupienie gotowego podłoża, które przeznaczone jest do hodowli sukulentów. Warto pamiętać, że od wielkości doniczki zależy wielkość naszego przyszłego krzaka.

Gotowe sadzonki należy przechowywać w miejscu, gdzie oświetlenie jest rozproszone lub występuje półcień. Drzewko laurowe nie lubi bezpośredniego wystawienia na działanie promieni słonecznych, uwielbia za to wilgotne powietrze.

error: Treść zabezpieczona !!