Instrukcja krok po kroku – 1 łyżka popiołu i woda a Twój skrzydłokwiat znów pięknie zakwitnie.

Skrzydłokwiat zwany lilią domową jest pięknym kwiatem o wyjątkowych właściwościach.

Jest tak charakterystyczny, że nie sposób pomylić go z żadnym innym. Oprócz tego, że cieszy oko i jest „must have” każdego miłośnika kwiatów, posiada też zdolność oczyszczania powietrza z toksyn, zatem korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

A co ze zdrowiem skrzydłokwiatu?

Skrzydłokwiat jest mało wymagający i nie potrzebuje stosowania specjalnych zabiegów. Jednak, jak każdy kwiat wymaga trochę naszej uwagi. Jeśli chcemy zapewnić mu dobrą kondycję, powinniśmy kierować się kilkoma wskazówkami, o których za chwilę.

Roślina naturalnie występuje w Południowej i Środkowej Ameryce. W ostatnich latach zyskała w Polsce wielu miłośników. Ma długie ciemnozielone, błyszczące liście i wypuszcza smukłe białe kwiaty przypominające skrzydła. Jej wyjątkowy wygląd sprawia, że pięknie komponuje się z każdym otoczeniem.

Równie stylowo wygląda w salonie, jak i w gabinecie. Jeśli w dodatku stanie w pobliżu telewizora, komputera lub laptopa – doskonale oczyści powietrze ze szkodliwych substancji emitowanych przez te urządzenia.

Sekretna mikstura przedłużająca życie tej domowej lilii i pomagająca w jej zakwitnięciu opiera się na dwóch składnikach. Są to:

  • popiół (1 łyżeczka)
  • gorąca woda (1 litr).

Składniki należy ze sobą połączyć i tak otrzymany roztwór wlać do doniczki, tuż przy korzeniu rośliny. Inna metoda polega na posypaniu popiołem ziemi w doniczce, a następnie dokładne jej podlanie.

O co chodzi z tym popiołem?

Po prostu zawiera potas, fosfor oraz wiele innych substancji korzystnych dla rozwoju roślin. Oba sposoby są równie skuteczne i stanowią idealny nawóz, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się piękną, zdrową i kwitnącą rośliną.

Dobre warunki do rozwoju

Z racji swojego pochodzenia, skrzydłokwiat jest ciepłolubny. Temperatura pomieszczenia powinna wahać się między 18 a 25 stopni Celsjusza. Obniżenie temperatury może spowodować zahamowanie jego wzrostu. Roślina nie przepada też za promieniami słonecznymi, dlatego nie należy stawiać jej w miejscu bezpośredniego kontaktu z nimi.

Wystawienie na słoneczną ekspozycję może skutkować poparzeniem liści. Skrzydłokwiat preferuje miejsca wilgotne i zacienione jak w dżungli, która jest przecież jego naturalnym domem. Dobrze jest, więc, w porach największego nasłonecznienia przenieść roślinę do cienia.

Jednak nie na długo, bo z kolei długie przebywanie w cieniu skutkuje przebarwieniem i zahamowaniem wzrostu liści. Także, w podejściu do skrzydło kwiatu – jak i do wszystkiego – należy zachować umiar.

Skrzydłokwiat najlepiej czuje się na glebie wilgotnej, ale nie podmokłej. Jak każda roślina o dużych liściach uwielbia skrapianie wodą. Dobrze jest robić to codziennie, aby liście były piękne, zdrowe i odżywione. Należy też pamiętać o nawozie i podawaniu odżywki raz na dwa tygodnie, w okresie od kwietnia do września. Stosowanie tych zabiegów późną jesienią i zimą nie jest wskazane, bo roślina powinna odpocząć.

Co zrobić, gdy pomimo właściwej pielęgnacji roślinie wyraźnie coś dolega?

Czasami skrzydłokwiat może po prostu zachorować, przestanie się rozwijać, a jego liście wyschną lub zwiędną. Wówczas przede wszystkim należy ustalić przyczynę takiego stanu i wyeliminować niekorzystne czynniki.

Problemem może być:

  • Niewłaściwe światło – jego nadmiar może spowodować poparzenie rośliny, a niedobór sprawi, że liście wyblakną, pożółkną, a łodygi mogą się wyginać.
  • Ilość wody – jej nadmiar doprowadzi do gnicia korzeni i pociemnienia liści, z kolei niedobór może skutkować brakiem elastyczności w liściach, zatrzymaniem ich wzrostu i więdnięciem.
  • Zbyt suche powietrze niekorzystnie wpływa na liście powodując ich żółknięcie i wysychanie.
  • Szkodniki – to zawsze spory problem dla każdego miłośnika roślin. Należy spróbować ustalić z jakiego rodzaju szkodnikiem mamy do czynienia i dopasować odpowiedni preparat owadobójczy. Jeśli mamy wątpliwości możemy profilaktycznie spryskać roślinę środkiem grzybobójczym, który nie wyrządzi jej krzywdy. Najlepiej dobrać odpowiedni specyfik zasięgając porady fachowców w sklepie.

Ze skrzydłokwiatem wiąże się wiele legend i przesądów, między innymi:

  • kobieta uprawiająca skrzydłokwiat wkrótce wyjdzie za mąż, a jeśli jest mężatką – może spodziewać się dziecka
  • roślina ta wnosi do domu energię i szczęście
  • lilia domowa jest barometrem emocji – zwiędnie w domu, w którym nie ma zgody.
error: Treść zabezpieczona !!