Na ratunek Twoim stawom: Najlepsze ćwiczenia rozciągające, które zawsze działają. Dla osób w każdym wieku

Szukasz ćwiczeń, które uratują twój kręgosłup? Oto najlepsze ćwiczenia rozciągające, polecane przez terapeutę. Pomogą, niezależnie od wieku!

Wstajesz i czujesz, że nie do końca możesz się ruszać? Bolą cię stawy i kręgosłup? Polecamy wykonywanie prostych, rozciągających ćwiczeń. Dzięki nim możesz skutecznie zniwelować uciążliwe bóle. Przedstawione ćwiczenia są polecane wszystkim, niezależnie od wieku.

Efekty:

  • przeciwdziałanie kontuzjom, zwiększenie zakresu ruchów,
  • wyrównanie dysproporcji między nieaktywnymi i przeciążonymi mięśniami,
  • przywrócenie fizjologicznej długości mięśni,
  • poprawa ukrwienia mięśni i ścięgien

Jakie są zasady wykonywania tego typu ćwiczeń?

Przede wszystkim warto dbać o to, żeby ruch był powolny, a nie konwulsyjny. Koniecznie unikaj gwałtownych ruchów. Ćwicz w taki sposób, by ruch był wygodny – początkowy zakres ruchu może być mniejszy. Z czasem, w miarę rozciągania zakres będzie się zwiększać, pozwalając na osiągnięcie pełnej pozycji.

Podczas ćwiczenia można czuć lekkie napięcie. Należy jednak dbać o to, by rozciąganie nie sprawiało bólu. Polecamy ćwiczenie w mniej wymagających, statycznych pozycjach, takich jak stanie z podparciem, siedzenie lub leżenie. Dzięki temu zmniejszysz napięcie mięśniowe, jednocześnie zachowując równowagę.

Ćwiczenia rozciągające dla początkujących – wypróbuj je!

Przedstawiamy zestaw prostych, skutecznych ćwiczeń rozciągających, które mogą z powodzeniem zastąpić masaż. Opisywane tutaj ćwiczenia można wykonywać praktycznie wszędzie, również w pracy.

Ćwiczenie nr 1 – rozciągamy mięsień szyi

Prostujemy plecy, przechylamy głowę w jedną i drugą stronę, próbując dotknąć ramienia. Możemy przyciągać głowę ręką. Pochyloną głowę trzymamy przez około 30 sekund, a następnie zmieniamy stronę.

Teraz zegnij łokcie i ułóż dłonie z tyłu głowy, tuż nad karkiem. Nie ruszając dłońmi skieruj brodę w kierunku klatki piersiowej, opierając głowę przeciw temu naciskowi. Przytrzymaj przez pół minuty, powoli podnieś brodę i rozluźnij dłonie.

Skręt podczas siedzenia

Usiądź na ziemi z wyciągniętymi nogami. Zegnij jedno kolano i oprzyj na nim łokieć znajdujący się po przekątnej.

Rękę znajdującą się po tej samej stronie co kolano połóż na podłodze za sobą i spójrz za nią. Wytrzymaj minutę, a następnie powtórz zamieniając strony.

Rozciąganie mięśni okalających łopatki

Rozłóż ręce na boku, a następnie połóż je za sobą, lewą ręką chwytając łokieć, jednocześnie opuszczając prawą. To ćwiczenie doskonale rozciąga mięśnie znajdujące się wokół łopatek.

Polecamy wykonywanie tego prostego zestawu ćwiczeń – gwarantujemy, że bóle pleców i stawów się zmniejszą!

error: Treść zabezpieczona !!