Twoje kwiaty w końcu zaczną rosnąć jak szalone. Oto domowe sprawdzone nawozy

Zajmowanie się roślinami domowymi wymaga odpowiedniej wiedzy i podejścia, które zapewnią im warunki do rozwoju o każdej porze roku.

Oprócz nasłonecznienia, regularnego podlewania czy zraszania, bardzo istotny jest także bogaty w składniki odżywcze nawóz. Nie jest niezbędne kupowania drogich środków chemicznych w sklepach ogrodniczych. Domowy nawóz dla kwiatów może być zrobiony własnoręcznie ze składników, które większość z nas posiada w domu, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy.

Sposób nawożenia

Różne rodzaje roślin posiadają różne wymagania dotyczące witamin czy minerałów, które powinny znaleźć się w nawozie. Brak odpowiednich składników odżywczych może objawiać się gubieniem liści i więdnięciem, zwłaszcza w sezonie zimowym. Można jednak temu zaradzić stosując przepisy na domowe nawozy dla kwiatów.

Skórki cytrusów

Świetnym sposobem na wykorzystanie resztek owoców jest zrobienie z nich nawozu.

Skórkę z cytryny, mandarynki, pomarańczy lub innych cytrusów należy namoczyć w wodzie przez jeden dzień i przygotowanym w ten sposób roztworem nawadniać rośliny. Ten domowy nawóz sprawdza się zarówno do roślin zielonych, jak i kwitnących.

Skórka od banana

Podobnie jak w przypadku cytrusów, również skórka od banana sprawdzi się idealnie jako nawóz dla roślin domowych. Najlepiej sprawdza się podczas przesadzania roślin.

Posiekaną na drobno skórkę od banana należy umieścić na dnie doniczki, następnie uzupełnić glebą i zasadzić roślinę. W ten sposób dostarczymy jej wiele składników mineralnych, między innymi magnez, potas i fosfor, które wpływają na wzrost kwiatów.

Popiół

Popiół drzewny jest świetnym składnikiem, który może być wykorzystywany do stworzenia nawozu dla niemal każdej rośliny.

Wystarczy jedną łyżkę popiołu zmieszać z litrem gorącej wody, a następnie odstawić mieszankę na tydzień, od czasu do czasu mieszając. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością używania takiego nawozu, bezpiecznie można go stosować raz na 10 dni.

Witamina B12

Niektóre rośliny kwitnące, takie jak fiołki, bardzo dobrze przyjmują nawozy witaminowe. Rozpuszczenie jednej fiolki witaminy B12 w litrze wody sprawi, że kwiaty będą się pięknie rozwijać i ozdabiać nasz parapet. Taką mieszanką możemy podlewać rośliny dwa razy w miesiącu.

Olej rycynowy

Kwiaty kwitnące dobrze przyjmują nawozy zrobione z oleju rycynowego. Jedna łyżeczka oleju rozpuszczona w jednym litrze wody sprawi, że roślina będzie zdrowa i piękna.

Woda z cukrem

Niektóre rośliny można podlewać po prostu słodką wodą. Zwłaszcza kaktusy i sukulenty lubią ten rodzaj nawozu. Pół łyżeczki cukru należy rozpuścić w 100 mililitrach wody, ewentualnie można również rozsypać trochę cukru w doniczce przed podlaniem.

Woda grzybowa

Bardzo dobrym i w pełni naturalnym sposobem jest również zastosowanie wody grzybowej. Aby ją uzyskać, należy posiekać jadalne gatunki grzybów i zalać je wodą w równych proporcjach.

Po 24 godzinach należy odlać płyn i ponownie zalać je wodą, a na następny dzień nawóz jest gotowy do użycia. Nie należy go stosować częściej niż 2 razy na tydzień.

Sok z aloesu

Jedna łyżeczka soku z aloesu zmieszana z litrem wody sprawi, że roślina będzie dobrze odżywiona nawet zimą.

Mleko

Ten składnik sprawdzi się idealnie jako środek do przemywania liści. Przecierając je mlekiem możemy sprawić, że liście naszej rośliny będą piękne i lśniące.

Aspiryna

Roztwór z aspiryny sprawdzi się do regularnego zraszania roślin, które blakną i zaczynają gorzej wyglądać. Spryskiwanie co kilka dni na pewno poprawi ich wygląd i je wzmocni.

error: Treść zabezpieczona !!