Jak sprawdzić czy Miód jest prawdziwy: Porady od pszczelarza

Stosowanie nieuczciwych praktyk produkcyjnych w przypadku miodu jest tak powszechne, że można wyróżnić kilka podstawowych metod wprowadzania konsumenta w błąd. Wśród nich znajdują się m. in.:

  • rozcieńczanie miodu: bardzo często miód rozcieńczany jest ze syropem kukurydzianym lub innym sztucznym słodzikiem, substancje te zawierają wysoką ilość fruktozy.
  • żywienie pszczół syropem cukrowym: niektórzy producenci by stworzyć substancje przypominającą miód karmią pszczoły syropem cukrowym. W efekcie taki miód jest pozbawiony pyłku kwiatowego.
  • filtracja miodu: kolejną techniką stosowaną przez producentów miodu jest filtracja miodu. Filtracja miodu sprawia, że jest on całkowicie pozbawiony pyłku, a jego pochodzenie jest całkowicie nie do wykrycia.

Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy:

Jeśli kupiliśmy miód i zastanawiamy się, czy jest on fałszywy możemy sprawdzić to kilkoma metodami.

Metoda nr 1:

Aby sprawdzić miód należy wziąć łyżkę miodu i wlać ją do szklanki z wodą. Jeśli miód rozpuści się w wodzie nie jest prawdziwy. Czysty miód osiada zawsze na dnie szklanki, a nie rozcieńcza się z wodą.

Metoda nr 2:

Kolejną metodą na sprawdzenie tego, czy miód jest fałszywy jest zastosowanie jodyny. Jeśli posiadamy jodynę w domu należy wymieszać z nią kilka kropli miodu w szklance wody. Jeśli miód zabarwi się na kolor niebieski oznacza to, że ma w sobie skrobię kukurydzianą. Wówczas miód jest fałszywy.

Metoda nr 3:

error: Treść zabezpieczona !!