Najczęściej popełniane błędy przy uprawie fiołków – Jak sprawić, by Twoje kwiaty rosły jak na drożdżach.

Fiołki podziwiane są z powodu pięknych, różnobarwnych kwiatów oraz aksamitnych liści.

Te z pozoru nie wymagające kwiaty potrzebują odpowiedniego nawożenia, podlewania oraz pielęgnacji spełniającej pewne wymogi. W tym artykule, znajdziesz najpotrzebniejsze informacje, w jaki sposób unikać popularnych błędów, popełnianych w trakcie uprawy fiołków.

Jak podlewać fiołki?

Fiołki preferują wilgotne powietrze, przy czym bardzo źle znoszą nadmiar wody wlany do doniczki. Przelewanie ich spowoduje gnicie liści. Sprawdzoną metodą jest wlanie wody do podstawki doniczki. W hodowli fiołków idealnie sprawdza się knot do samodzielnego nawadniania rośliny. Sposób ten opisany został przez nas w innym artykule.

Nasłonecznienie

Wbrew pochodzeniu fiołek afrykański nie lubi intensywnego oświetlenia. Wystawienie na bezpośrednie działanie słońca sprawi, że liście zżółkną. Idealne miejsce dla fiołka to parapety okien po stronie zachodniej, północnej i wschodniej. Jeżeli zauważysz, że liście zaczynają wydłużać się jest to sygnał zbyt małej ilości światła.  Przy zbyt dużym nasłonecznieniu oprócz wysychania liście zaczynają opadać wzdłuż łodygi.

Warunki cieplne

Optymalną temperaturą w uprawie Sępoli fiołkowej jest 20 stopni Celsjusza. W tych warunkach kwitnie intensywnie i przez długi czas. Nie należy ustawiać jej w miejscach, gdzie będzie narażona na przeciągi. Mogą one spowodować gnicie korzeni i bladnięcie liści.

Jakiego nawozu użyć?

Fiołki cenione są ze względu na swoje kwiaty, dlatego w ich rozwoju pomoże specjalnie przeznaczony dla tego gatunku nawóz. Dodaje się go w ilości i częstotliwości zgodnej z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Kwiat ten potrzebuje nawozu z dodatkiem manganu i potasu.

Można go zrobić w warunkach domowych. Umytą skórkę od banana należy zalać wodą i trzymać w ciepłym miejscu. Po kilku dniach odżywka jest gotowa do użycia. Pamiętaj tylko, aby przed jej użyciem podlać kwiat ciepłą wodą.

Ochrona przed chorobami

Fiołek najczęściej atakowany jest przez mączniaka prawdziwego. Choroba zazwyczaj rozwija się na powierzchni rośliny a spowodowana jest przez kilka czynników. Przyczynia się do tego: brak odpowiedniego nasłonecznienia, niska temperatura otoczenia przy dużej wilgotności powietrza, brak potasu a nadmiar azotu w ziemi.

Jeżeli objawy chorobowe zostaną wychwycone na początku rozwoju mączniaka, będzie on łatwy do pozbycia. Pierwszym objawem jest biały nalot na liściach fiołka. Prócz specjalistycznych preparatów sprzedawanych w sklepach ogrodniczych, mączniaka można również uzdrowić przy pomocy domowych sposobów.

Należy zmielić 50 gramów czosnku, którego zalewa się dwoma litrami wody. Mieszankę trzeba odstawić na jeden dzień. Po upływie tego czasu czosnek należy odcedzić, a wodą podlewać roślinę.

Stosując się do wszystkich powyższych zasad odnośnie prawidłowej pielęgnacji fiołka afrykańskiego jak: odpowiednia temperatura otoczenia, optymalne nawadnianie i wilgotność powietrza przyczynimy się pięknego wyglądu naszej rośliny. Nie można także lekceważyć objawów zarażenia mączniakiem.

error: Treść zabezpieczona !!