Oto 15 pomysłów na zastosowanie cytryn. Można ją stosować nie tylko w kuchni. Jestem zaskoczona

Cytryna, jako jeden z wielu składników, jakie posiadamy w domu, poza swoim tradycyjnym zastosowaniem ma również szereg innych przydatnych właściwości.

Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

Środek czyszczący i zapachowy:

Uniwersalny środek czyszczący – do wykonania domowego środka czystości do każdej powierzchni potrzebujemy jedynie 3 składników: cytrynę, wodę i ocet.

Cytrynę ścieramy na tarce, następnie dolewamy do niej 150 ml octu i zostawiamy na noc. Rano dodajemy 150 ml wody. Taki roztwór przelewamy do pustej butelki z dozownikiem, np. po płynie do szyb, zamykamy i energicznie wstrząsamy.

Środek do czyszczenia deski kuchennej – aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z deski do krojenia, nie musisz jej wymieniać na nową. Czystą deskę wystarczy posypać dużą ilością soli morskiej.

Następnie połówką cytryny przecieramy energicznie powierzchnię deski. Po około 15 min powtarzamy czynność. Na koniec umytą deskę spłukujemy obficie ciepłą wodą.

Nabłyszczacz do zlewów – w małej miseczce rozrób sodę oczyszczoną z kilkoma kroplami cytryny. Tak przygotowaną papką przetrzyj zlew, następnie wytrzyj do sucha.

Odświeżacz wnętrz – nic tak dobrze nie pochłania nieprzyjemnych zapachów jak cytryna. Wnętrze lodówki, zmywarki czy innych miejsc, gdzie unosi się nieprzyjemny zapach, wystarczy regularnie przecierać gąbką nasączoną sokiem wyciśniętym z cytryny.

Zapach do butów – jeśli chcemy odświeżyć nasze obuwie, a nie mamy pod ręką odświeżacza w aerozolu, można do nich włożyć obraną skórkę z cytryny i pozostawić na noc.

Wybielacz

Wybielacz do ręczników – aby pozbyć się nieestetycznych zżółknień na białych ręcznikach, wystarczy namoczyć je w misce z ciepłą wodą i dodatkiem soku z cytryny na pół godziny przed wypraniem ich w pralce.

Serum do paznokci – do wykonania naturalnej odżywki do paznokci potrzebujesz tylko ciepłej wody i kilka kropel soku z cytryny.

Tak przygotowaną mieszankę wcieramy w paznokcie (możemy użyć do tego celu gąbeczki), a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Cytryna dzięki swoim wybielającym właściwościom przywróci naturalny, jasny kolor płytce paznokcia.

Sposób na przebarwienia skóry – jeśli chcesz pozbyć się piegów, plam pod pachami, lub sprawić, aby przebarwienia na twarzy stały się mniej wyraźne, należy regularnie przy codziennej pielęgnacji pocierać połówką cytryny ciemniejsze miejsca lub piegi.

Także plamy na dłoniach ze świeżych jagód czy buraków zejdą szybciej przy potarciu rąk kawałkiem cytryny.

Domowe remedium

Środek na lepsze trawienie – wypita codziennie na czczo szklanka ciepłej wody z cytryną i miodem wspomaga trawienie, a także wzmacnia nasz układ odpornościowy.

Zdrowotna mikstura – cytryna w połączeniu z sodą oczyszczoną zapewnia silne działanie oczyszczające i detoksykujące cały organizm. W szklance ciepłej wody wymieszaj sok z połowy cytryny z łyżeczką sody oczyszczonej. Napar wypijaj codziennie rano przez okres dwóch tygodni, następnie zrób dwutygodniową przerwę.

Odstraszacz owadów – cytryna umieszczona przy drzwiach czy oknie skutecznie odstraszy mrówki. Zapach goździków wbitych w połówki cytryn z kolei przepędzi skutecznie komary.

Dekoracja

Efektowna doniczka – wydrążona i wysuszona połówka przeciętej cytryny może z powodzeniem służyć jako mała doniczka zdobiąca kuchenny parapet.

Świecznik – podobnie jak w przypadku doniczki, wydrążamy połówkę cytryny, zalewamy woskiem i wkładamy na środek knot. Możesz też bezpośrednio w cytrynie położyć podgrzewacz.

Te klimatyczne świeczniki nie tylko przystroją pięknie wnętrze, ale napełnią też pomieszczenie cytrusowym aromatem.

error: Treść zabezpieczona !!