Rada neurochirurga: Te 4 skuteczne ćwiczenia w 10 min załagodzą ból pleców – Lepszych nie znam

Czy bolą Cię plecy? Niewątpliwie pomógłby masaż, ale są też skuteczne ćwiczenia przynoszące ulgę.

Neurochirurgowie zalecają tego typu ćwiczenia dla osób pracujących głównie przy komputerze, w biurach, bankach i podobnych instytucjach. Podczas pracy siedzącej najbardziej cierpi kręgosłup. Zalecane przez lekarzy specjalistów ćwiczenia skutecznie pomagają w redukcji bólu.

Pierwsze z ćwiczeń polega na rozciąganiu.

Należy zgiąć nogę, leżąc na materacu i chwycić ją w okolicy kolana. Następnie wyprostować nogę i chwytając za udo jak najmocniej przyciągać do siebie. Ciało powinno być wyprostowane, a tę pozycję należy utrzymać przez około 10 sekund. Ćwiczenie pomaga rozciągnąć tylną część ud i łydek.

Drugie ćwiczenie jest podobne do pierwszego.

Należy także położyć się na plecach w pozycji wyprostowanej. Następnie przyciągnąć do siebie oba kolana i przytrzymać 20 sekund. Tę czynność należy powtórzyć dwa razy. Działanie tego ćwiczenia na dolną część pleców i na uda odczuwalne jest natychmiast.

Trzecie ćwiczenie polega na przyciąganiu kolana do klatki piersiowej.

Wszystko należy wykonywać, oczywiście, w pozycji leżącej. W trakcie tego ćwiczenia odczuwalne jest napięcie w biodrach i udach. Konieczne jest wytrwanie w tej pozycji przez 20 sekund, a następnie powtórzenie ćwiczenia na jednej i drugiej nodze.

Czwarte ćwiczenie również wykonuje się leżąc na plecach.

Jest to ćwiczenie odciążające rdzeń kręgowy i niwelujące ból. Należy chwycić prawą ręką lewą stopę i przełożyć ją na krzyż, tzn. na prawą stronę. Z drugą stopą będzie podobnie. Lewą ręką przeciągamy prawą stopę na lewą stronę. Ćwiczenie należy powtórzyć dwukrotnie, przytrzymując obie nogi po 30 sekund.

Ćwiczenia powinno się stosować regularnie.

Początkowo można odczuwać ból mięśni – tzw. zakwasy, ale to, oczywiście, minie. Cztery opisane ćwiczenia są znakomite również dla kierowców i nauczycieli. W dzisiejszych czasach powinny być stosowane praktycznie przez każdego, nawet przez dzieci. Młodzi ludzie bowiem spędzają całe godziny przed komputerem.

W czasach pandemii mnóstwo czasu dzieci poświęcały na naukę zdalną. Oprócz tego wiele czasu dzieci i młodzież poświęcają na gry komputerowe, filmiki i inne rozrywki proponowane przez internet. Kręgosłupy natomiast cierpią. Dlatego ważne jest, by tego typu ćwiczenia stosować profilaktycznie. Jest to bardzo ważne, by w przyszłości dzieci uniknęły poważnych problemów z kręgosłupem.

error: Treść zabezpieczona !!