Wystarczy żuć 2 goździki każdego dnia przed snem i można odpocząć. Brzmi zachęcająco: Warto zatem dowiedzieć się więcej o tym ciekawym sposobie.

Goździkowiec korzenny to drzewo, któremu zawdzięczamy znaną nam przyprawę – goździki. Otrzymuje się je z pączków kwiatowych tego drzewa.

Charakteryzuje się ostrym, palącym smakiem i intensywnym, korzennym zapachem. Goździki to jedna z najstarszych przypraw, obecna w większości gospodarstw domowych. Jest powszechnie stosowana, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Używamy jej przeważnie do przyprawiania pierników i gorących, rozgrzewających napojów chętnie serwowanych przez nas zimą. Czy to jedyne zastosowanie goździków? Zdecydowanie nie.

Właściwości goździków

Kulinarne

Są bogate w substancje odżywcze. Dostarczają organizmowi człowieka cennych witamin- A,C.D,E.K oraz  witamin z grupy B. Poza tym dostarczają nam takich minerałów, jak: potas, wapń, magnez, cynk, fosfor, mangan, sód, selen i kwasy omega-3, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Warto więc je stosować nie tylko w okresie jesieni i zimy, ale przez cały rok. Goździki są doskonałą przyprawą do wina, kompotów, aromatycznych herbat z dodatkiem cytryny i miodu, ciast piernikowych, mięs, a nawet kapusty. Doskonale sprawdzą się w połączeniu z cynamonem, anyżem, wanilią, zielem angielskim, bazylią, pieprzem, również cebulą.

Ich znaczenie kulinarne jest istotne nie tylko ze względu na walory smakowe lecz także z uwagi na ich dobroczynne działanie dla procesów trawiennych. Pobudzają też apetyt poprzez zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Idealnie sprawdzą się więc w diecie niejadków.

Lecznicze

Wspomagają pracę wątroby, dzięki czemu odtruwają nasz organizm. Ma to znaczenie zwłaszcza przy spożywaniu alkoholu i przyjmowaniu leków,  które najbardziej obciążają naszą wątrobę. Goździki pomagają też w leczeniu układu pokarmowego. Substancje w nich zawarte działają rozkurczowo i przeciwbólowo, dlatego są doskonałym środkiem na wzdęcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Łagodzą objawy niestrawności takie jak mdłości, wymioty. Obniżają poziom cholesterolu, ciśnienia i cukru we krwi, gdyż wspomagają produkcję insuliny. Podobnie, jak insulina, uwalniają komórki z nadmiaru cukru, przez co regulują jego poziom w organizmie. Mają więc istotne znaczenie w profilaktyce i leczeniu cukrzycy.

Napar z suszonych goździków łagodzi objawy zapalenia dziąseł, pomaga leczyć afty, inne infekcje grzybicze jamy ustnej oraz zapobiega paradontozie. Eugenol, flawonoidy i mangan, obecne w goździkach, wspomagają wchłanianie minerałów do kości przez co wzmacniają układ kostno-stawowy człowieka.

Zawarte w goździkach polifenole mają działanie antyoksydacyjne, dlatego uwalniają z naszego organizmu nadmiar wolnych rodników. W ten sposób goździki opóźniają proces starzenia się, poprawiają elastyczność tętnic i żył, działają przeciwnowotworowo.

Antyseptyczne

Działanie odkażające, przeciwbakteryjne goździków to zasługa wspomnianego już eugenolu w tej przyprawie. Dzięki temu poprzez żucie goździków wyeliminujemy brzydki zapach z naszych ust, a także zapobiegniemy wszelkim stanom zapalnym.

Znieczulające

Działanie przeciwbólowe goździków zawdzięczamy obecnemu w ich składzie eugenolowi. Goździki poskutkują np. przy bólu głowy czy stawów. Możemy sami sporządzić pastę przeciwbólową z dodatkiem 1/4 łyżeczki proszku z goździków i 1 łyżeczki olejku cynamonowego, a następie posmarować nią czoło lub inne bolące miejsce na ciele.

Sprawdzają się nawet w przypadku bólów zęba. Wystarczy wówczas żuć goździk po stronie bolącego zęba lub przyłożyć do niego waciki nasączony olejkiem goździkowym.

Sposoby stosowania goździków

Żucie

  1. odświeżają oddech, działają antybakteryjnie na jamę ustną;
  2. zapobiegają bólom gardła i stanom zapalnym;
  3. działają antywirusowo dzięki czemu są skuteczne w zapobieganiu takich chorób jak grypa;
  4. zwiększają wydzielanie kwasów żołądkowych, przez co wspomagają procesy trawienne, pobudzają apetyt (gdy żujemy je 15 minut przed posiłkiem);
  5. obniżają ciśnienie krwi;
  6. łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego;
  7. działają uspokajająco na układ nerwowy;

Olejki

  1. łagodzą owrzodzenia skóry poprzez posmarowanie chorego miejsca kroplą olejku;
  2. dodany olejek do kąpieli poprawia stan skóry z problemami, np. atopowej;
  3. w formie olejków zapachowych, jako aromatoterapia, a także odstraszająco na mole;

Dodatek do potraw

  1. jako przyprawa do sosów, zup, dań mięsnych, kapusty;
  2. dodatek do napojów- herbaty, wina, kompotów;

Przepis na wino wspomagające układ sercowo-naczyniowy

  1. 5 goździków umieszczamy w półlitrowej butelce czerwonego wina i dodajemy cynamon;
  2. butelkę zamykamy i przechowujemy w ciemnym miejscu przez 3 tygodnie;
  3. po tym czasie przyjmujemy 3 razy dziennie 1 łyżeczkę wina dodanego do herbaty

Wskazówki:

Zakupione przez nas goździki nie mogą być zbyt suche, gdyż wtedy nie zawierają wystarczającej ilości olejków eterycznych. W celu sprawdzenia ich jakości wystarczy włożyć goździk do szklanki z wodą. Jeśli będzie pływał w niej pionowo na powierzchni wody lub na jej dnie, to znaczy, że zawiera w sobie wystarczającą ilość olejków eterycznych. Jeżeli będzie pływał w wodzie poziomo, jest zbyt wysuszony, a tym samym nieprzydatny do użycia.

Przeciwwskazania do stosowania goździków:

choroba wrzodowa żołądka, gdyż goździki wzmagają wydzielanie kwasów żołądkowych.

error: Treść zabezpieczona !!