Jeśli cierpisz na częste bóle kolan, koniecznie musisz sprawdzić, co potrafi zdziałać opisany poniżej leczniczy kompres.

Dla jednych jest zwykłym chwastem, rosnącym na polach i trawnikach. Dla osób znających zioła, jest to jednak prawdziwy skarb.

Tym nieocenionym skarbem jest babka lancetowata. Rośnie ona praktycznie wszędzie, co za tym idzie jest zupełnie za darmo, a może nas wspomóc w różnego rodzaju dolegliwościach. Jeśli cierpisz na bóle pleców lub szyi, ta niepozorna roślina może Ci pomóc!

Nasze babcie znały pewien sposób jej przygotowania. Z babki lancetowatej można zrobić herbatę, syrop, a nawet maść. Aby pomóc sobie przy bólu pleców i szyi, należy zastosować ją jako leczniczy opatrunek. Sposób ten jest skuteczny również przy uciążliwym bólu kolan.

Liście babki lancetowatej należy zbierać w czystym miejscu, najlepiej z dala od ruchliwych dróg. Roślinę tę rozpoznasz po typowych dla niej nerwach, które pokrywają liście. Jeśli chcemy zastosować liście babki lancetowatej jako kompres, musimy wrzucić je do wody, aby nie uschły.

Każdy z nich przed położeniem na skórę, należy zanurzyć na chwilę w wodzie. Będą przez to bardziej miękkie. Nakładamy je na bolące miejsce: na szyję, kark czy kolano. Następnie należy owinąć je szalikiem i pozostawić na całą noc. Okład ściąga się rano. Na pewno poczujesz się po nim znacznie lepiej.

Poniżej lista innych właściwości babki lancetowatej:

  • leczy żylaki,
  • wspomaga działanie układu odpornościowego,
  • działa detoksykacyjnie,
  • regeneruje komórki,
  • wspomaga procesy trawienne,
  • łagodzi kaszel, ułatwia odkrztuszanie,
  • łagodzi alergie i objawy astmy,
  • wspomaga układ oddechowy,
  • leczy przeziębienie lub grypę,
  • działa silnie antyseptycznie,
  • eliminuje bóle brzucha,
  • oczyszcza drogi moczowe,
  • wspomaga pracę nerek i wątroby,
  • działa moczopędnie,
  • pomocna w profilaktyce osteoporozy,
  • wspomaga gojenie się ran,
  • pomaga przy chorobach skóry,
  • usuwa nadmiar wody z organizmu.

Doskonała na choroby płuc, kaszel, choroby oskrzeli i alergie herbata albańska.

Aby przygotować herbatę albańską, potrzebne będą dwie łyżeczki suszonych liści babki lancetowatej. Liście należy zalać 0,5 litra gorącej wody. Tak zalane liście należy pozostawić w małym garnku do zaparzenia, czyli przez około 15-20 minut. Tak zaparzony napar należy odcedzić i pić 2 filiżanki dziennie.

Maść, której nie kupisz w żadnej aptece.

Aby przygotować maść z wykorzystaniem liści babki lancetowatej, potrzebujemy:

  • młode liście babki lancetowatej (garść lub dwie),
  • 500 g smalcu,
  • 200-300 g wosku pszczelego.

Przygotowanie:

Smalec rozpuszczamy i dodajemy do niego drobne posiekane liście babki. Mieszankę pozostawiamy na 4 godziny w temperaturze 60 stopni C- najlepiej przenieść ją na ten czas do piekarnika. Po upływie 4 godzin, wyjmujemy mieszankę z piekarnika i pozostawimy w temperaturze pokojowej- najlepiej do następnego dnia.

Następnego dnia do mieszanki smalcu i liści babki lancetowatej dodajemy wosk pszczeli. Wszystko razem podgrzewamy i rozpuszczamy.

Po dokładnym połączeniu się składników, powstałą maść przelewamy do mniejszych pojemników. Należy ją przechowywać w chłodnym miejscu. Maść stosujemy do nacierania bolących stawów, kości oraz do pielęgnacji skóry.

Płyn na chore gardło.

Przepis ten często wykorzystywała moja babcia. Doskonale sprawdzi się jako środek do płukania bolącego gardła lub przy zapaleniu dziąseł. Liście babki lancetowatej należy zalać spirytusem, a następnie dodać do płynu wody destylowanej. Należy pamiętać o odpowiednich proporcjach!

Nalewki spirytusowej z babki lancetowatej, można używać jako środka dezynfekującego. Można nim leczyć oparzenia, zadrapania, źle gojące się rany, stany zapalne skóry. Można go stosować jako środek zmniejszający swędzenie lub zmniejszający ból po ukąszeniu owada. Wyciąg spirytusowy z babki lancetowatej będzie również doskonały do leczenia cery trądzikowej. Trzeba dodać do niego odrobinę wody i tak powstałym płynem przemywać skórę.

Leczniczy syrop na kaszel z babki lancetowatej.

Świeżo zerwane liście babki lancetowatej należy najpierw oczyścić. Następnie trzeba je włożyć do słoika, zasypać cukrem i układać warstwami: warstwa liści, warstwa cukru. Gdy dojdziemy do krawędzi słoika, liście trzeba docisnąć, a słoik zakręcić. Zapakuj go do torby plastikowej lub w inne ochronne tworzywo.

Przechodzimy do najdziwniejszej części tego przepisu: przygotowaną mieszankę należy zakopać w ziemi na 8 tygodni. Najlepiej wybrać miejsce zacienione. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli w słoiku będzie zbyt gorąco, liście babki mogą zacząć fermentować. Pamiętaj o zaznaczeniu miejsca, gdzie zakopano słoik.

Po upływie 8 tygodni odkop słoik. Jego zawartość należy wyrzucić na sito i dokładnie odcedzić. Syrop powinien być brązowo-czarny. Miksturę przelaną do czystych butelek lub słoików, trzeba przechowywać w lodówce.

W razie choroby z kaszlem, pijemy syrop 3 razy dziennie po jednej łyżce stołowej. Dzieciom podajemy 3 razy dziennie po łyżeczce od herbaty.

Syrop w smaku jest zbliżony do syropu aptecznego. Można dodać również do niego miętę. Wtedy będzie jeszcze lepszy.

Tak samodzielnie przygotowany syrop działa znakomicie na kaszel oraz zapalenie oskrzeli.

error: Treść zabezpieczona !!