Ta roślina oczyszcza krew i płuca, leczy także nerki – wyhoduj go w doniczce lub w kwietniku. Oto instrukcja.

Lubczyk to roślina, która ma wiele pozytywnych właściwości i bez większych problemów jest w stanie bujnie wzrastać.

Poza tym, że potrafi leczyć płuca i nerki, jest także w stanie oczyścić naszą krew. Poznaj instrukcje do tego jak wyhodować i uprawiać tę roślinę w doniczce lub kwietniku.Przed Tobą kilka ważnych wskazówek od naszej czytelniczki Katarzyny.

Nasiona nabywaj od sprawdzonych hodowców.

Nasiona przez zasianiem namocz w wodzie przez około dwie lub trzy godziny. Zasadź je w doniczce lub ogrodzie. Najlepsza okaże się mieszanka gleby ogrodowej z glebą kwiatową. Roślina, jaką jest lubczyk, zdecydowanie nie przepada za glebami gliniastymi czy wapiennymi, gleba powinna dobrze odprowadzać wodę i być lekko zagęszczona. To jedna z ważniejszych zasad w przypadku udanej uprawy lubczyku.

Ważny jest moment siania – najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią, od końca października do połowy listopada.

Lubczyk nie jest podatny na ataki szkodników, czy też choroby. Jednak pamiętaj, że na początku wegetacji jest wrażliwy i delikatny, z tego powodu jeśli zasadzisz go w ogrodzie, małe rośliny okrywaj folią na noc, aż do końca kwietnia. Bardzo ważny jest także stopień nasłonecznienia. Lubczyk potrzebuje słońca, ale najlepiej sprawdzi się światło poranne lub pośrednie.

Lecznicze właściwości rośliny

Lubczyk to przyprawa wykorzystywana przez nasze babcie. Jest odpornym ziołem, uprawianym w bardzo prosty sposób, a jego zastosowanie jest naprawdę rozległe. Znany jest ze swojego unikalnego aromatu.  Kiedy spróbujesz lubczyku, na początku poczujesz słodki posmak, jednak po chwili nabierze on goryczy.

Może być on wykorzystany jako przyprawa, która doda oryginalnego smaku potrawie, ale również jako pożyteczna dla Twojego zdrowia roślina. Okazuje się być ona skuteczna przy bolesnych stanach zapalnych dróg moczowych, ponieważ działa moczopędnie. Ponadto wspomaga ona produkcję enzymów, dzięki czemu przyspiesza metabolizm i ułatwia trawienie.

Mocny aromat i wyrazisty smak pozytywnie działa także na wzdęcia.  Lubczyk chroni organizm przed powstawaniem stanów zapalnych, które powodują choroby stawów. Poza jego pozytywnym działaniem na drogi moczowe jest także pomocny przy przeroście prostaty, a jego aromat jest idealnym ukojeniem dla napiętej psychiki.

Wpływ na prawidłową pracę płuc

Medycyna tradycyjna korzysta z lubczyku w celu zredukowania śluzu w płucach, co znacznie usprawnia oddychanie oraz wymianę tlenu w organizmie. Roślina posiada olejki eteryczne, które łagodzą podrażnienia płuc i poprawiają całkowitą kondycję w ciągu 4 dni od rozpoczęcia kuracji.

Pomoc w łagodzeniu alergii

Lubczyk ma działanie odprężające, dzięki czemu jest naturalną metodą wykorzystywaną przy walce z objawami alergii. W roślinie znajdziemy kwercetynę, która hamuje uwalnianie histaminy, a także redukuje podrażnienia wywołane nadwrażliwością na pewne alergeny.

Korzystne właściwości lubczyku dla zdrowia i organizmu:

  • Pozytywnie działa na stawy
  • Oczyszcza naczynia krwionośne
  • Pozbywa się z organizmu zalegającej wody
  • Redukuje wzdęcia
  • Oczyszcza drogi oddechowe, ułatwia oddychanie
  • Wspomaga trawienie, doskonale sprawdzi się przy odchudzaniu
  • Działa moczopędnie
  • Przyspiesza metabolizm
  • Wspomaga wydzielanie żółci, jako profilaktyka chorób pęcherzyka żółciowego
  • Skuteczny w czasie grypy

Wykorzystaj całą roślinę

Jeśli chcesz użyć lubczyku jako przyprawy, ususz jej korzenie i zmiel. Możesz wykorzystać liście i łodygi rośliny jako dodatek do zup, bulionów, sosów czy sałatek.

Herbata liguryjska

Do przygotowania herbaty będziesz potrzebować 1 łyżeczki posiekanych liści lubczyku, które należy zalać 250 ml wrzącej wody i parzyć przez 10 minut. Taki napar ma pozytywny wpływ na stany zapalne dróg moczowych, a także ma działanie detoksykujące po zbyt dużym spożyciu alkoholu lub nikotyny.

error: Treść zabezpieczona !!