Historia niezwykłej rośliny-lekarstwa na wszystko wreszcie ujawniona. Kliknij i odkryj, o którą roślinę chodzi.

Jedna z najstarszych znanych roślin leczniczych to szałwia.

Mówi o niej stare przysłowie: „Jak może umrzeć człowiek, który ma szałwię w swoim ogrodzie”, podkreślając jej wartość już w średniowieczu, kiedy to była traktowana jako uniwersalny lek, nawet na takie choroby jak zaraza.

Szałwia znana jest nie tylko z zastosowań leczniczych, o których możesz przeczytać w tym artykule, ale również jako aromatyczna przyprawa. Charakterystyczny, ostry smak jej liści sprawia, że są one chętnie używane w kuchni, zarówno w postaci świeżej jak i suszonej, dodawane bezpośrednio przed podaniem do potraw.

Jej liście pomagają w trawieniu tłuszczów, co czyni je idealnym dodatkiem do pikantnych dań. Szałwia znajduje zastosowanie w wielu potrawach: zupach, sałatkach, pastach, omletach, pieczywie i ciastach, a także w daniach mięsnych, sosach do makaronów i innych. Jest również ceniona za swoje działanie przeciwzapalne na dziąsła i jamę ustną.

Szałwia okazuje się być skuteczna w leczeniu zapalnych i ropnych stanów zębów oraz chorób przyzębia, a także w takich dolegliwościach jak: kaszel, przeziębienie, chrypka, ból gardła, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli oraz astma. Liście szałwii mają także pozytywny wpływ na oczyszczanie krwi i poprawę krążenia.

Spadek poziomu cukru we krwi oraz kwasu moczowego, poprawa funkcjonowania wątroby oraz jej oczyszczanie ze szkodliwych substancji to kolejne korzyści płynące z jej stosowania. Szałwia efektywnie wspiera leczenie chorób i uszkodzeń wątroby.

Ponadto, szałwia ma właściwości odkażające jelita, niszczy szkodliwe mikroorganizmy, pomaga przy biegunkach, łagodzi skurcze i bóle brzucha, a także pozytywnie wpływa na nerki, wspomagając wydalanie moczu i poprawiając ich funkcjonowanie. Kąpiele szałwiowe są zalecane przy kobiecych problemach, a z liści szałwii można przygotować skuteczne naturalne środki lecznicze.

Przedstawiamy dwa przepisy na preparaty z szałwii:

  1. Wino szałwiowe:
    • Składniki: 150 g świeżych liści szałwii, 1 litr czerwonego wina.
    • Przygotowanie: Posiekane liście zalej czerwonym winem, odstaw na 2 tygodnie, następnie odcedź. Spożywaj 1 łyżkę stołową 3 razy dziennie po posiłkach.
  2. Nalewka z szałwii:
    • Składniki: 100 g świeżych liści szałwii, 0,5 l 70% alkoholu.
    • Przygotowanie: Liście zalej alkoholem, odstaw na 2 tygodnie, codziennie wstrząsając. Po odcedzeniu przelać do ciemnej butelki. Stosuj 30 kropli lub 1/2 łyżeczki dziennie z wodą. Do płukania jamy ustnej wymieszaj 1 łyżkę nalewki z szklanką wody.

Stosowanie preparatów z szałwii nie powinno przekraczać 3 tygodni, po czym należy zrobić przerwę. Życzymy dużo zdrowia!

error: Treść zabezpieczona !!